Evakuácie civilistov z obkľúčených miest sa nepodarili

Zdroj foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Zdroj foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Zdalo sa, že tento víkend svitne aspoň malá nádej pre ukrajinských civilistov, ktorí trpia ruským bombardovaním v obkľúčených mestách. V Mariupole a vo Volnovache na juhovýchode Ukrajiny pre nich mali vytvoriť bezpečné únikové koridory. Ani v sobotu ani v nedeľu sa to však nepodarilo.

Bol to jediný záver druhého kola ukrajinsko-ruských rokovaní, na ktorom sa zhodli obe strany. Tretie kolo má byť v pondelok. Už teraz je však jasné, že úspech druhého kola bol úplne nulový. Aj Medzinárodný výbor Červeného kríža potvrdil, že evakuácie sa nepodarili ani dnes.

Najprv sa všetko horúčkovito organizovalo v sobotu ráno. Odhadovalo sa, že z oboch obkľúčených miest sa podarí dostať asi 15 000 ľudí. Napokon to bolo len 400. Potom sa obnovila delostreľba a evakuácie sa zastavili. Rovnaká situácia sa opakovala aj dnes. Z porušenia prímeria sa obviňujú obe strany. Na únikové koridory však dopadali ruské granáty. V meste Irpin pri Kyjeve, kde sa tiež chceli dostať civilisti z obkľúčenia cez vytvorený koridor, boli opakovane ostreľovaní priamo unikajúci ľudia a najmenej traja z nich zahynuli.

Britská vláda medzitým obvinila Rusko z útokov na civilné ciele na mnohých miestach. Snaha o taktiku modernej vojny s koordináciou malých bojových skupín s presne navádzaným delostrelectvom a letectvom na ruskej strane fatálne zlyhala. Preto sa ruská armáda uchyľuje k osvedčenej taktike plošného bombardovania obývaných miest, ktorá má zlomiť morálku obyvateľstva. Rovnakú taktiku použila v Čečensku a v Sýrii.

Aj riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus potvrdil, že na Ukrajine zaznamenali viacero útokov na zdravotnícke zariadenia, ktorých výsledkom bolo mnoho úmrtí a zranení.

V sobotu sa podarilo ukrajinskej protivzdušnej obrane zostreliť viacero lietadiel. Medzi nimi bol aj bombardér Su-34. Jeho posádka sa katapultovala a pokúsila o útek, pričom druhého pilota Ukrajinci zabili. Prvého pilota, majora Krasnojarceva, zajali a plánujú ho postaviť pred Medzinárodný trestný tribunál pre vojnové zločiny. Podľa Ukrajincov sa totiž Krasnojarcev priznal, že vedel, že útočí na civilné ciele a potvrdzuje to aj letový plán, ktorý mal pri sebe. Predtým pôsobil tento pilot aj v Sýrii.

Spolu hlási Ukrajina do dnešného rána 44 zostrelených lietadiel a 48 vrtuľníkov. Zničených bolo aj 285 tankov a 985 obrnených bojových vozidiel. Zlikvidovaných bolo viac ako 11 000 ruských vojakov.

Obkľúčené sú okrem Mariupoľa a Volnovachy aj Charkov a Sumy. V Nikolajeve sa ukrajinskej armáde podaril protiútok, pri ktorom získali naspäť jednu štvrť mesta a letisko.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky