Rusko ostreľovalo jadrovú elektráreň

Zdroj foto: Zaporizhzhia nuclear power plant
Zdroj foto: Zaporizhzhia nuclear power plant

V histórii ľudstva sa ešte nikdy nestalo, že by niektorá armáda vo vojne ostreľovala jadrovú elektráreň. Až doteraz. Smutné prvenstvo získala ruská armáda, ktorá napadla Záporožskú jadrovú elektráreň. Tá je najväčšia na Ukrajine. Jej napadnutím Rusko ohrozilo celú Európu.

O elektráreň sa v noci tuho bojovalo. Ukrajinci sa napokon radšej stiahli a Rusi ju obsadili. Personál ju teraz obsluhuje pod hlavňami zbraní ruských vojakov. Elektráreň začali vypínať už predtým a v súčasnosti pracuje len jeden zo šiestich blokov. Vypínanie je však dlhotrvajúci proces a ak by došlo k prerušeniu chladenia, jadro reaktora sa roztaví a nastane katastrofa ako v Černobyle alebo vo Fukušime. Len horšia. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil ruský útok za jadrový terorizmus a povedal, že katastrofa v Záporoží by bola šesťkrát horšia ako v Černobyle.

Ruské vojská ostreľovali budovy v okolí elektrárne bez ohľadu na škody, ktoré to mohlo napáchať. Keď niektoré začali horieť, nechceli tam pustiť miestnych hasičov. Americký prezident Joe Biden verejne intervenoval, aby ich tam pustili. Po skončení bojov miestne úrady uviedli, že elektráreň je v bezpečí a úroveň radiácie je normálna. Ruské kroky odsúdila Kanada, USA aj Británia s tým, že tento útok „môže ohroziť bezpečnosť celej Európy“.

V Bruseli sa dnes mimoriadne stretávajú ministri zahraničných vecí NATO. Na stole je po ohrození jadrovej bezpečnosti nášho kontinentu aj vyhlásenie bezletovej zóny a priama pomoc Ukrajine, čo Aliancia doteraz odmietala. V tomto smere sa napríklad vyjadrili zástupcovia Kanady a Lotyšska. „Odsudzujeme útoky na civilistov a v noci sme videli aj správy o útoku na jadrovú elektráreň. Demonštruje to nezodpovednosť tejto vojny a dôležitosť jej ukončenia. Je dôležité, aby Rusko stiahlo všetkých vojakov a zapojilo sa v dobrej viere do diplomatického úsilia,“ povedal na úvod stretnutia generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Britský premiér Boris Johnson sa bude dnes usilovať aj o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky