Bezletová zóna nad Ukrajinou nebude

Zdroj foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Zdroj foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

NATO nezriadi bezletovú zónu nad Ukrajinou. Povedal to generálny tajomník Jens Stoltenberg po stretnutí ministrov zahraničných vecí Aliancie. Znamenalo by to totiž rozšírenie konfliktu a to si Európa neželá.

„Som pevne presvedčený, že ak by NATO zasiahlo do konfliktu, bolo by viac obetí a ľudského utrpenia,“ vyhlásil Stoltenberg. „Naša aliancia je obranná. Nevyhľadávame konflikty. Ale pokiaľ konflikt príde k nám, budeme brániť každý meter nášho územia,“ dodal šéf NATO.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane žiadal Západ o vyhlásenie bezletovej zóny alebo dodávky lietadiel. Letecké útoky sú jediné, proti ktorým sa Ukrajina nevie dostatočne účinne brániť. Hoci každý deň zostrelí niekoľko ruských lietadiel, nejde o komplexnú obranu, ale miestne úspechy. Aj dnes v Doneckej oblasti Ukrajinci zostrelili ruské lietadlo Su-25 a vzápätí v tej istej oblasti aj jeden vrtuľník. Spolu zostrelili Ukrajinci 33 lietadiel a 37 helikoptér. Zabili takmer 9 200 ruských vojakov a zničili 251 tankov a 939 obrnených vozidiel, 105 diel a 50 raketometov, 404 vojenských áut, 60 cisterien a 18 protilietadlových systémov.

Aliancia sa zaviazala, že bude Ukrajine všemožne pomáhať iným spôsobom, ako priamym zapojením sa do konfliktu. Hovorí sa o dodávkach protivzdušných systémov. NATO zároveň uviedlo, že má dôkazy o tom, že Rusko používa zakázanú kazetovú muníciu a tiež iné nedovolené zbrane. Ruské vojnové zločiny už vyšetruje Medzinárodný trestný tribunál.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi