Rusi prišli o generálmajora!

Zdroj foto: Zvezda
Zdroj foto: Zvezda

Na Ukrajine zahynul ruský generálmajor Andrej Suchoveckij. Jeho smrť oznámili na sociálnych sieťach jeho spolubojovníci. Ruské oficiálne zdroje mlčia, hoci pohreb by sa mal konať v sobotu v Rusku.

Už na tretí deň invázie zomrel na Ukrajine čečenský generál Magomed Tušajev. Bol veliteľom 141. motorizovaného pluku čečenskej národnej gardy. Doma bol zodpovedný za brutálne čistky proti menšinám. Čečenský konvoj, ktorý vyslali dobývať Ukrajinu, bol však pri Kyjeve zničený a generál pri tom zomrel.

Dnes oznámili aj smrť vysokého ruského dôstojníka. Andrej Suchoveckij bojoval v ruských kampaniach na Kaukaze a v Sýrii. Do hodnosti generálmajora ho povýšili v decembri 2020. Vtedy bol veliteľom 7. vzdušnej výsadkovej divízie, ktorá patrila do ruského Južného vojenského okruhu. Na Ukrajine pôsobil ako zástupca veliteľa 41. vševojskovej armády, ktorá patrila do centrálneho vojenského okruhu. Podľa ukrajinských zdrojov ho zabil snajper.

Generálmajor sa tak zaradil na zoznam 9 000 ruských vojakov, ktorí podľa ukrajinských zdrojov doposiaľ prišli vo vojne o život. Drvivá väčšina z nich sú mladí radoví vojaci, ktorí sa narodili až po roku 2000. Velitelia im klamali a ani nevedeli, že ich posielajú do vojny.

Veľké straty však utrpeli aj elitní výsadkári. Opakovane neuspeli pri pokuse obsadiť výsadkom z vrtuľníkov letisko v Hostomeli severne od Kyjeva. Rovnako neuspeli pri výsadku z vrtuľníkov v bojoch o Charkov. Zomierajú nielen v bojoch, ale aj v zostrelených vrtuľníkoch, ktoré Ukrajinci zasahujú raketami Stinger. Ťažké straty utrpeli pri tom, čo ukrajinské letectvo zostrelilo dve transportné lietadlá IL-76 s výsadkármi.

Jednotky Specnaz tak, rovnako ako celá ruská armáda, na Ukrajine rýchlo prichádzajú o auru neporaziteľnosti, ktorú okolo nich vytvárala propaganda. Ukazuje sa, že jedna vec je bojovať proti zle vyzbrojeným povstalcom a úplne iné je bez patričnej podpory útočiť na dobre pripraveného a odhodlaného protivníka.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky