Na druhom kole rokovaní sa dohodli, že bude aj tretie

Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service
Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service

Dnešné druhé kolo rokovaní medzi ukrajinskou a ruskou delegáciou prinieslo jedinú vec, na ktorej sa zhodli obe strany – vytvorenie koridorov, ktorými bude môcť civilné obyvateľstvo odísť z bombardovaných miest. Okrem toho sa zhodli už len na tom, že bude aj tretie kolo.

Rusko požaduje kapituláciu Ukrajiny, jej „denacifikáciu“ a demilitarizáciu. Má tiež územné nároky – chce, aby sa Kyjev zriekol Krymu a aby uznal nezávislosť Donecka a Luhanska. Je veľmi pravdepodobné, že územné nároky Kremľa budú omnoho väčšie a bude sa usilovať o pozemný koridor na Krym a ďalej do Podnesterska. Ukrajina by tak úplne prišla o prístup k moru.

Ukrajina tieto ruské požiadavky odmieta a, naopak, žiada okamžité stiahnutie ruských vojsk zo svojho územia. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval Západ, že ak Ukrajina, nedajbože, padne, Putin sa na nej nezastaví. Ďalšie na rade budú pobaltské krajiny, potom Gruzínsko a Moldavsko a Rusko skončí až pri Berlínskom múre. Západ žiadal o okamžité dodanie lietadiel, aby mal s čím bojovať. Dodávky výzbroje doposiaľ obsahovali najmä protitankové strely a rakety proti lietadlám krátkeho dosahu. Poľsko zvažuje dodávky modernejších protilietadlových systémov, ktoré by vylepšili ukrajinskú obranu.

Putin dnes predniesol ďalší televízny prejav, ktorý bol plný lží. Vojenská operácia podľa neho prebieha podľa plánu a ruskí vojaci sa snažia nepripustiť obete medzi civilným obyvateľstvom. Rusko a Ukrajina sú podľa neho jeden národ. Proti ruským vojskám bojujú jedine ukrajinskí nacionalisti a žoldnieri z Blízkeho východu, ktorí používajú civilistov ako živé štíty. Spomenul tisícky indických študentov, ktorých Ukrajinci vraj držia ako rukojemníkov na staniciach. Vyzdvihol hrdinstvo jednotlivých ruských vojakov, ktorí sami zlikvidovali množstvo ukrajinských tankov.

A aká je realita? Panelákové sídliská ukrajinských miest sa pod ruským bombardovaním menia na hromady trosiek. Indické ministerstvo zahraničných vecí opakovane uviedlo, že ukrajinská strana všemožne pomáha indickým študentom dostať sa bezpečne z krajiny. Proti ruským okupantom stoja s holými rukami aj davy ukrajinských civilistov, často aj ruskej národnosti. Vyskytli sa prípady, kedy Rusi na neozbrojených civilistoch strieľali. A zábery na kolóny zničených ruských tankov a iných vozidiel už pozná celý svet – okrem ruských občanov. Štátne médiá totiž vysielajú len totálne cenzurované informácie.

Rusom sa stále darí postupovať len na juhu Ukrajiny. Tam obsadili Cherson, ktoré je prvým väčším ukrajinským mestom, ktoré im padlo do rúk. Silnému bombardovaniu čelí Mariupoľ, ktorý odoláva ako posledný na pobreží Azovského mora. Bráni sa aj Charkov, ktorý sa pomaly mení na ruiny. Pri Charkove aj pri Kyjeve sa Ukrajincom podarilo protiútokmi získať späť niektoré obsadené obce. Odesa na pobreží Čierneho mora sa zrejme čoskoro stane cieľom výsadkovej operácie. Pri Kryme je totiž zhromaždená invázna flotila.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky