Rumunská stíhačka zmizla nad morom, na pobreží vybuchol vrtuľník

Zdroj foto: Cristian Ghe
Zdroj foto: Cristian Ghe

Rumunsko ohlásilo zmiznutie svojej stíhačky nad Čiernom morom. Stroj MiG-21 LanceR vzlietol o 19.50 na hliadkový let pozdĺž pobrežia, no o 20.03 sa stratil z radarov. Pátrať po ňom vyslali vrtuľník IAR-330 Puma, ktorý sa však o 20.44 zrútil na pobreží. To všetko v čase vybičovaného napätia po tom, čo Rusko zaútočilo na rumunského suseda, Ukrajinu.

Po stíhačke niet ani stopy a príčina jej zmiznutia nie je známa. Rovnako je neznáma príčina pádu záchrannej helikoptéry. Svedkovia videli explóziu a stroj následne zhorel na zemi. Zahynulo pri tom všetkých 7 členov posádky. Rumunské ministerstvo obrany pôvodne uviedlo, že na palube bolo len 5 osôb. V oblasti v tom čase panovalo zlé počasie. Mraky boli veľmi nízko a padal dážď so snehom.

Rumunsko je členom NATO. Jeho sused, Ukrajina, sa už sedem dní bráni proti ruskej invázii. Rusom pri nej viazne všetko od zásobovania, po komunikáciu a koordináciu jednotlivých druhov vojsk. Podľa Ukrajincov už nad Čiernym morom ruská loď zostrelila omylom svoje vlastné lietadlo.

USA aj NATO samotné opakovane vylúčili zriadenie bezletovej zóny nad Ukrajinou. To by totiž znamenalo konfrontáciu s Ruskom, čo si Západ neželá. Zároveň však západní lídri opakovanie vyhlasovali, že budú brániť každý centimeter územia NATO v prípade napadnutia. Napätie sa tak dá doslova krájať.

Rumunsko má vo výzbroji necelých 30 lietadiel MiG-21, ktoré boli v rokoch 1995-2002 modernizované v spolupráci s Izraelom. Majú nové radary, zameriavače na prilbe pilota a môžu nosiť navádzanú muníciu západnej výroby. Ich vek je však už predsa len úctyhodný a tak Rumuni kúpili 17 stíhačiek F-16. Ide však len o dočasné riešenie, pretože sú to najstaršie verzie A/B z druhej ruky z Portugalska. Okrem toho kúpia Rumuni 32 rovnako starých F-16 A/B z Nórska. Do roku 2030 plánujú nakúpiť úplne nové stíhačky F-35 za 10 miliárd eur.

Doplnenie:

Počas noci zo stredy na štvrtok sa podarilo nájsť aj trosky MiG-21. Zrútil sa na pobreží pri Konstance. Pilot sa pred pádom katapultoval, no doposiaľ sa ho nepodarilo nájsť. Všetko zatiaľ nasvedčuje tomu, že svoju rolu zohralo zlé počasie. Oblasť okolo Konstance patrí v súčasnosti medzi najstráženejšie, hliadkujú tam aj lietadlá NATO.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi