Plošné ostreľovanie prináša prudký nárast počtu obetí

Zdroj foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Zdroj foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Zdá sa, že úlohou veľkého konvoja, ktorý smeroval ku Kyjevu z Bieloruska, nie je priamy útok na hlavné mesto, ale jeho obkľúčenie. Navyše, najnovšie zábery ukazujú, že nejde o súvislú líniu vozidiel v dĺžke 65 km. Tá sa na viacerých miestach roztrhala. Môžu za to poruchy, ktoré ruské vozidlá sužujú, ale aj útoky ukrajinských dronov.

Ruská armáda sa stále viac uchyľuje k plošným útokom na civilné ciele. Môže za to nedostatok presne navádzanej munície, nedostatočné skúsenosti s ňou (šetrilo sa aj predtým pri cvičeniach), ale aj snaha zlomiť vôľu obyvateľstva k odporu. To vedie k prudkému nárastu obetí vojny. Zároveň ruská armáda nepochopiteľne pokračuje v presunoch veľkých kolón vojska bez patričnej protivzdušnej obrany. Kvôli rozmáčanej pôde je logické, že sa môžu presúvať len po cestách v dlhých radoch za sebou. Ale že kolóny nie sú chránené proti útokom dronov je fatálne zlyhanie.

V Kyjeve bola v utorok večer zasiahnutá televízna veža, ktorá síce zostala stáť, ale pri útoku zahynulo päť civilistov. Zasiahnutý bol aj susedný pamätník na mieste zvanom Babyn Jar, kde nacisti v roku 1941 za dva dni povraždili vyše 33 000 židov. „Aký zmysel má 80 rokov hovoriť ´Nikdy viac´, keď bomby padajú na Babyn Jar a svet ostáva ticho? História sa opakuje,“ vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Mimoriadne silné boje prebiehajú o druhé najväčšie mesto Charkov. Ten čelil ďalšiemu bombardovaniu, ktoré zasiahlo obytné domy i policajnú stanicu. Dobyť sa ho pokúsili výsadkári, ktorách do mesta prepravili vrtuľníkmi. Ich cieľom sa stala napríklad vojenská nemocnica, ktorú sa však ukrajinským silám podarilo ubrániť. Počas dňa tak prebiehali boje tak na okraji mesta aj vnútri.

Z okolia Odesy na juhozápade Ukrajiny už dva dni hlásia pohyby ruských lodí. Podľa jednej zo správ sa k tomuto dôležitému prístavu blížilo až 14 výsadkových lodí. Jedna z ruských lodí sa dnes ráno objavila na dohľad od pobrežia. Po zásahu ukrajinskej obrany z nej začal stúpať dym a musela sa stiahnuť. Jej ďalší osud nie je známy.

Nejasný je aj osud 300-tisícového Chersonu. Rusi ráno oznámili jeho dobytie. Bolo byto prvé veľké ukrajinské mesto, ktoré by sa im podarilo dostať pod kontrolu. Podľa ukrajinských úradov v meste sa síce Rusom podarilo Cherson obkľúčiť a obsadiť niektoré časti (napr. železničnú stanicu), ale v meste sa naďalej bojuje. Obkľúčené a ostreľované je aj mesto Mariupoľ na pobreží Azovského mora. Ukrajina tvrdí, že o život prišlo od začiatku vojny už 2 000 civilistov. Medzinárodný trestný tribunál sa začne na budúci týždeň zaoberať ukrajinskou žalobou na Rusko za vojnové zločiny.

Celkovo Ukrajinci k dnešnému ránu hlásili 5 840 zabitých ruských vojakov, 211 zničených tankov, 862 obrnených vozidiel, 30 lietadiel, 31 vrtuľníkov a stovky ďalších vojenských vozidiel. Ruská strana straty nezverejňuje a cenzuruje médiá, ktoré si dovolia napísať, že na Ukrajine prebieha vojna. Oficiálny ruský termín totiž je „špeciálna operácia“. Proti vojne sa denne konajú demonštrácie, na ktorých zatkli vyše 6 000 Rusov. V policajných celách na výsluchoch skončili aj malé deti – len za to, že niesli transparent s nápisom „Nie vojne“.

Ukrajine sa v noci na dnes venoval aj americký prezident Joe Biden vo svojom výročnom prejave o stave únie. „Putinova vojna bola vopred premyslená a nevyprovokovaná. Odmietol opakované diplomatické snahy. Myslel si, že Západ a NATO nebudú reagovať. Myslel si, že nás môže rozdeliť u nás doma. Putin sa mýlil. Sme pripravení,“ povedal Biden. Americký prezident odmietol nasadenie vojsk či lietadiel priamo na Ukrajine. Zvyšuje však obranu členských štátov NATO a chystá ďalšie sankcie na Rusko. „Nemá ani potuchy, čo prichádza,“ varoval Putina pred ďalšími ekonomickými dôsledkami pre jeho krajinu. Sankciám bude čeliť aj Bielorusko, ktoré Kremľu pomáha v agresii proti Ukrajine. Dnes večer by mali pokračovať rozhovory medzi Rusmi a Ukrajincami o prímerí.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky