Obrovská kolóna postupuje na Kyjev

Zdroj foto: Maxar
Zdroj foto: Maxar

Charkov, Kyjev, Cherson… Tieto ukrajinské mestá mali byť podľa plánu obsadené v priebehu prvých dvoch dní ruskej invázie. Je tu šiesty deň od začiatku agresie a o všetky tri mestá sa stále bojuje. Tlak na ne sa však čoraz viac stupňuje a dnešok bude rozhodujúci.

Včerajší začiatok mierových rokovaní v Bielorusku využil Putin na rozsiahle presuny a reorganizáciu vojsk. Na Kyjev sa začala z bieloruského územia presúvať rozsiahla kolóna vojenských vozidiel, ktorá sa do dnešného dňa natiahla až na 65 km. Tvoria ju stovky tankov, obrnených vozidiel a cisterien s palivom. Zatiaľ nie je jasné, či jej úlohou je útok na hlavné mesto alebo jeho obkľúčenie. To sa ukáže v priebehu pár hodín. Rovnako tiež nie je jasné, či sa do útoku na Ukrajinu zapojili aj bieloruskí vojaci. Viacero indícií naznačovalo, že sa tak chystajú urobiť dnes ráno.

Pri Charkove sa oproti včerajšku nič nezmenilo. Mesto sa bráni, dopadajú naň ruské strely a civilisti zomierajú. Treba podotknúť, že sú to ruskí civilisti, ktorí tvoria významnú časť obyvateľov tohto mesta. Cherson na juhu Ukrajiny hlási, že je kompletne obkľúčený ruskými vojskami. Z vojenského hľadiska sa zdá, že ukrajinská armáda stratila schopnosť manévrovania vo veľkých formáciách a zmenila sa na statické obranné sily jednotlivých strategických oblastí.

Otázkou je, akoí dlho sa im podarí vydržať. Na oboch strán je to hra o čas. Podľa bývalého náčelníka estónskeho generálneho štábu Riha Terrasa teraz Putin zúri, pretože vojna mala trvať nanajvýš štyri dni. Agresia stojí Rusko 20 miliárd dolárov denne a peniaze sa aj vďaka sankciám rýchlo míňajú. Väčšinu riadených striel už vyplytvali, preto nimi teraz šetria a preto dochádza k plošnému ostreľovaniu miest neriadenými strelami z raketometov. Je pravdepodobné, že patová situácia povedie k ešte nemilosrdnejšej agresii.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky