Začali sa rokovania Ukrajiny a Ruska

Zdroj foto: BelTA Pool
Zdroj foto: BelTA Pool

V Bielorusku prebehlo prvé kolo rokovaní zástupcov Ruska a Ukrajiny o ukončení vojny. Trvalo šesť hodín a obe strany si na ňom v podstate len vymenili svoje požiadavky, o ktorých budú teraz informovať svoje vedenie. Dohodli sa, že rokovania budú potom opäť pokračovať.

Existujú však oprávnené obavy, že rokovania sú pre ruského prezidenta Putina len ďalšou dymovou clonou na odvrátenie pozornosti a získanie času na niečo iné, čo plánuje. Predložené požiadavky sú totiž pre Ukrajinu neprijateľné. Nejde o ruskú žiadosť o to, aby sa Ukrajina definitívne vzdala Krymu, ale najmä o absurdnú požiadavku na demilitarizáciu a „denacifikáciu“ krajiny. V predstavách vodcu z kremeľského bunkra sa pod týmto pojmom zrejme skrýva výmena súčasného vedenia Ukrajiny a dosadenie bábkového režimu. Naznačuje to aj tlačová správa ruského vedenia o víťazstve nad Ukrajinou, ktorá bola predčasne omylom nakrátko zverejnená na internete. V nej sa spomína vytvorenie súštatia Ukrajiny s Ruskom a Bieloruskom. Také sú teda ozajstné ruské plány.

Výmena ukrajinského vedenia však nebude taká jednoduchá. Podpora ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vďaka jeho príkladnému líderstvu od začiatku ruskej invázie vystrelila na 90 percent. Akýkoľvek bábkový vládca, ktorého by po ňom dosadili Rusi, by s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou čelil ľudovému povstaniu. Takéto riešenie by teda vôbec neprinieslo zastavenie bojov – práve naopak.

Boje zatiaľ pokračujú na všetkých hlavných smeroch. Mohutnému náporu čelil Charkov, ktorý sa opäť ubránil. Navyše jeho obrancovia dnes dostali čerstvé dodávky protitankových rakiet Javelin a NLAW, protilietadlových Stingerov a ďalších zbraní. Nepriateľ už odhodil všetky zábrany a civilné štvrte plošne ostreľuje neriadenými strelami z raketometov. A to je v Charkove mnoho obyvateľov ruskej národnosti a ruský agresor tvrdil, že mu ide najmä o ochranu ruského obyvateľstva na Ukrajine.

Podľa ukrajinského ministerstva vnútra bolo doposiaľ zabitých 352 civilistov, z toho 14 detí. Za prvé štyri dni invázie ukrajinskí obrancovia zabili 5 300 ruských vojakov a zničili 191 tankov, 816 ťažkých a 291 ľahkých obrnených vozidiel, 29 lietadiel a 29 vrtuľníkov. Za dnešný deň pridali minimálne 200 ďalších zničených vojenských vozidiel.

Dnes tiež bežní Rusi prvýkrát pocítili tvrdý dopad sankcií uvalených počas víkendu. Kurz rubľa sa prepadol desivým tempom a prestali fungovať mnohé západné služby, na ktoré boli zvyknutí, napríklad Google Pay alebo Apple Pay. Ukrajina sa tiež začala približovať k vysnenému členstvu v EÚ. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen sa včera vyjadrila, že Ukrajina patrí do únie. Prezident Zelenskyj dnes podpísal príslušné dokumenty žiadajúce o prijatie. Podporuje ho najmä Poľsko, ktoré chce, aby sa Ukrajina stala členom európskeho bloku čo najskôr.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky