Putin uviedol jadrové sily do stavu najvyššej pohotovosti

Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service
Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service

Ruský prezident Putin nariadil uvedenie jadrových sily do „špeciálnej pohotovosti“, čo je najvyšší stupeň pohotovosti pre ruské strategické raketové vojská. Ako dôvod uviedol „nepriateľské kroky“ západných krajín voči Rusku a uvalenie „nelegitímnych“ sankcií.

Podobne ako pri mnohých ďalších ruských činoch je vysoko pravdepodobné, že o tomto kroku bolo rozhodnuté už dávnejšie a realizuje sa už niekoľko dní. Dnes o ňom Putin len oficiálne informoval. Otázkou je, čo to znamená. Môže ísť o snahu maximálne zastrašiť svet pred očakávanými mierovými rokovaniami. Druhá možnosť je horšia – vyhlásenia z posledných dvoch dní o ochote rokovať sú opäť len dymovou clonou a v skutočnosti sa Putin pripravuje na ten najhorší scenár.

Pri snahách o rokovania došlo aj dnes k niekoľkým zvratom. Diktátor Lukašenko najprv ponúkol Ukrajine rozhovory na Bieloruskom území. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to odmietol s tým, že nebude rokovať v krajine, z ktorej lietajú rakety na ukrajinské mestá. Navrhol, aby sa rozhovory konali vo Varšave, Bratislave alebo Budapešti. Napokon došlo k dohode na tom, že sa delegácie Ruska a Ukrajiny stretnú v Pripjati na hranici Bieloruska s Ukrajinou.

Na Ukrajine pritom aj štvrtý deň ruskej invázie prebiehali tvrdé boje. Ruským jednotkám sa podarilo preniknúť do druhého najväčšieho ukrajinského mesta Charkov. Šlo však len o menšie oddiely, ktoré boli v priebehu dňa zlikvidované. Okolo Kyjeva sa Rusom napriek úpornej snahe len pomaly darí uzatvárať obkľúčenie. Ukrajinská strana oznámila pri hlavnom meste zostrelenie druhého transportného lietadla IL-76 s výsadkármi. Zábery zničenej ruskej techniky sa množia aj z Chersonskej oblasti na juhu, kde sa doteraz Rusom darilo postupovať najrýchlejšie. Proti agresorovi je aj počasie. V rozbahnenej pôde ťažká technika uviazne a preto musia kolóny postupovať po cestách bez možnosti manévrovať. Ukrajinci tak ničia raketami jedno vozidlo za druhým.

Ruský postup je tak oveľa pomalší, ako sa očakávalo. Ukrajinská strana tvrdí, že doteraz zlikvidovala 4 300 vojakov, 146 tankov, 706 obrnených vozidiel, 27 lietadiel a 26 vrtuľníkov. V tom ešte nie sú zarátané ruské straty za nedeľu. V ruských štátnych televíziách sa však odohráva paralelná realita. Vládne médiá papagájujú správy o tom, ako ruská operácia na východe Ukrajiny v Donbase úspešne napreduje a letectvo a raketové vojská podnikajú presne cielené útoky na vojenskú infraštruktúru. Z Kyjeva vysielajú archívne závery s modrou slnečnou oblohou, bez požiarov zo zasiahnutých budov. Ruské ministerstvo obrany až dnes priznalo, že pri operácii došlo „k nejakým stratám“.

Okrem množstva ľudských obetí prišla dnes aj smutná správa o strate najväčšieho lietadla na svete. Šesťmotorový Antonov An-225 Mrija mal základňu na letisku Hostomeľ a bol tam zničený ruským bombardovaním. Toto lietadlo pritom pomáhalo na začiatku pandémie dopravovať do Európy obrovské zásoby rúšok a iného zdravotníckeho materiálu.

Proti ruskej agresii sa koná množstvo protestov po celej Európe. Najväčší bol v Berlíne, kam prišlo viac ako stotisíc ľudí. Európska únia zakáže prelety ruským lietadlám nad svojím územím. Zaplatí tiež zbrane pre Ukrajinu. Je to historický míľnik, pretože vôbec prvýkrát bude EÚ financovať dodávky zbraní krajine, ktorá bola napadnutá.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky