Po invázii Ruska na Ukrajinu sa zišla Bezpečnostná rada SR. Ozbrojené sily SR vyčlenili 1 500 vojakov na pomoc polícii na našej východnej hranici. Slovensko má s Ukrajinou 98 km spoločnej hranice a okrem existujúcich hraničných prechodov je pripravené otvoriť ďalšie.
Podľa premiéra Eduarda Hegera Slovensko pomôže ľuďom, ktorí z Ukrajiny utekajú pred vojnou. Samotné Slovensko požiadalo o pomoc NATO. Na mimoriadnom zasadnutí Severoatlantickej rady sme požiadali o aktiváciu článku 4. Tento článok hovorí o bezpečnostných konzultáciách v prípade, že sa spojenci cítia ohrození – a Slovensko sa v dnešnej situácii cíti ohrozené.
NATO zatiaľ vysiela posily na existujúce základne v Pobaltí a v Poľsku. Je však veľmi pravdepodobné, že posily vyšle aj do iných krajín na východnom krídle vrátane Slovenska. Zatiaľ vyslali Američania do Poľska a pobaltských krajín ďalších 800 vojakov, 8 najmodernejších stíhačiek F-35 a 32 bojových vrtuľníkov AH-64 Apache. Kanada, ktorá má v Lotyšsku 800 vojakov, vysiela ďalších 480 vojakov, delostrelecké batérie, fregatu a prieskumné lietadlo. Ďalších 3 400 kanadských vojakov je v pohotovosti a zrejme ich presunú do Európy tiež. Británia zdvojnásobí počet svojich vojakov v Estónsku na 1 600 a posiela tam tanky Challenger, bojové vozidlá Warrior a vrtuľníky Apache. Nemecko poslalo do Litvy 350 vojakov a 100 vojenských vozidiel.