Rusko zaútočilo na Ukrajinu

Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service
Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service

Rusko porušilo všetky svoje tvrdenia o tom, že nechce zaútočiť na Ukrajinu. Prezident Putin oznámil útok o 05.55 moskovského času (03.55 nášho času). Hoci povedal, že pôjde o špeciálnu operáciu na území Donbasu, cieľom je celé územie Ukrajiny. Výbuchy sa ozývajú aj na samom západe krajiny blízko našich hraníc. Putinovmu tvrdeniu, že Ukrajinu nechce obsadiť, sa po všetkých bezočivých klamstvách už nedá vôbec veriť.

Cieľom raketových a leteckých útokov sú najmä letiská a protivzdušná obrana Ukrajiny. Pozemná operácia sa začala na východe Ukrajiny a ruské vojská sa pohli aj zo severu z Bieloruska smerom na Kyjev. Pôvodné správy o ruskom výsadku v Odese na juhu Ukrajiny sa nepotvrdili. Ostreľovaný je Mariupoľ na juhovýchode, aj Charkov na severovýchode. Výbuchy počuť aj z letiska pri Kyjeve. Napadnutý však bol aj Luck, ktorý je 90 km od Poľska a Ivano-Frankivsk, ktorý je menej ako 170 km od Slovenska a mnohé ďalšie mestá.

Putin vyhlásil, že jeho cieľom nie je obsadenie Ukrajiny, ale jej kompletná demilitarizácia. O váhe jeho slov najlepšie svedčí to, čo povedal iba deň predtým – že nechystá útok, ale stále hľadá diplomatické riešenie.

Ukrajina už od polnoci zo stredy na štvrtok vyhlásila núdzový stav. Po ruskom útoku vyhlásila aj stanné právo. Vojaci v zálohe majú zakázané opustiť krajinu. Záložníkov vo veku 18 až 60 rokov už začali odvádzať do armády. Kyjev tiež v stredu varoval svojich občanov, aby necestovali do Ruska. Ukrajincom, ktorí tam už sú, odporúčal, aby ruské územie okamžite opustili. Odhaduje sa, že v Rusku žijú najmenej tri milióny ľudí s ukrajinským občianstvom.

Večer pred útokom sa desiatky ukrajinských vládnych internetových stránok ocitli pod silným kybernetickým útokom. V stredu sa zároveň začala úplná evakuácia ruských diplomatov z Ukrajiny – nielen z Kyjeva, ale aj z konzulátov v ďalších mestách. Na ambasáde v Kyjeve už niekoľko dní pálili dokumenty.

Situáciou na Ukrajine sa v stredu večer mimoriadne zaoberalo Valné zhromaždenie OSN. Generálny tajomník António Guterres označil súčasnú krízu za najväčšiu za posledné roky. Zároveň ostro skritizoval označenie ruských vojakov na Donbase za mierotvorcov, čo je podľa neho perverzné. „Ak vojaci jednej krajiny prídu na územie inej krajiny bez jej súhlasu, nie sú nestrannými mierotvorcami. Nie sú to mierotvorcovia ani v najmenšom,“ uviedol generálny tajomník OSN.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky