Na Kyjev útočia ruskí výsadkári

Zdroj foto: Ukrainian Police Department Press Service
Zdroj foto: Ukrainian Police Department Press Service

Ruské vojská by sa čoskoro mohli dostať do Kyjeva. Všetko závisí od toho, ako sa situácia vyvinie v najbližších hodinách a či sa ukrajinskej armáde podaria úspešné protiútoky. Scenár invázie zatiaľ presne zodpovedá tomu, čo predpovedali západné tajné služby.

Letecké a raketové útoky, masívny útok v Donbase a rýchly postup na Kyjev. Presne toho sa ruské jednotky držia. Po počiatočných informačných šumoch je možné urobiť si aspoň aký-taký prehľad o aktuálnej vojenskej situácii na Ukrajine.

V Donbase sa bojuje pozdĺž celej frontovej línie. Lenže práve tam boli najlepšie pripravené a najsilnejšie ukrajinské vojská. Náporu zatiaľ odolávajú a podľa správ ukrajinského velenia sa im dokonca podarilo postúpiť a obsadiť niektoré územia, ktoré nemali pod kontrolou.

Ďalší útok podnikla ruská armáda v smere na Charkov. Ukrajinci tvrdia, že sa im tam podarilo doraziť ruské tanky. Je pravdepodobné, že k tomu prispeli nálety ukrajinských dronov Bayraktar TB2, ktorých Kyjev nakúpil v Turecku najmenej 60. Ukrajina zverejnila viacero videí, na ktorých tieto drony ničia ruské tanky.

Najlepšie sa darí Rusom postupovať zo severu na Kyjev a z juhu z Krymu. Na severe zaútočili ruské tanky z bieloruského územia. Obsadili jadrovú elektráreň v Černobyle, ktorá leží asi 100 km severne od Kyjeva. Jej stav je v súčasnosti neznámy. Výsadkári z vrtuľníkov tiež obsadili letisko pri Kyjeve. Ukrajinci tam večer podnikli protiútok a prebiehajú tam silné boje. V prípade, že ruskí výsadkári letisko udržia, stane sa východiskovým bodom pre útok na hlavné mesto Ukrajiny. Na juhu sa ruské vojská stretli len so slabým odporom a rýchlo postúpili o viac ako 60 km. Podarilo sa im obnoviť prívod vody z ukrajinských riek do kanálov, ktoré pred ruskou anexiou v roku 2014 zásobovali Krym.

Večer sa terčom silného ostreľovania stal aj prístav Mariupoľ na pobreží Azovského mora. Situácia v Odese a na čiernomorskom pobreží Ukrajiny ostáva nejasná.

Intenzívne boje prebiehali aj vo vzduchu. Ruská strana niekoľkokrát vyhlásila, že zničila ukrajinské letectvo a protivzdušnú obranu. Ukrajinci tvrdia, že zostrelili sedem ruských lietadiel a štyri vrtuľníky. Ruská strana tvrdí, že dnes zostrelila štyri ukrajinské lietadlá, štyri drony a jednu helikoptéru.

Ukrajina hlási po ruských útokoch 57 mŕtvych a 169 zranených. Večer oznámil Západ silné sankcie, ktorých cieľom je odstrihnúť Rusko od vyspelých technológií a obmedziť mu prístup na globálne finančné trhy. Sankciám bude čeliť aj Bielorusko, ktoré umožnilo hanebný ruský útok zo svojho územia.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky