Na Kyjev útočia ruskí výsadkári

Zdroj foto: Ukrainian Police Department Press Service
Zdroj foto: Ukrainian Police Department Press Service

Ruské vojská by sa čoskoro mohli dostať do Kyjeva. Všetko závisí od toho, ako sa situácia vyvinie v najbližších hodinách a či sa ukrajinskej armáde podaria úspešné protiútoky. Scenár invázie zatiaľ presne zodpovedá tomu, čo predpovedali západné tajné služby.

Letecké a raketové útoky, masívny útok v Donbase a rýchly postup na Kyjev. Presne toho sa ruské jednotky držia. Po počiatočných informačných šumoch je možné urobiť si aspoň aký-taký prehľad o aktuálnej vojenskej situácii na Ukrajine.

V Donbase sa bojuje pozdĺž celej frontovej línie. Lenže práve tam boli najlepšie pripravené a najsilnejšie ukrajinské vojská. Náporu zatiaľ odolávajú a podľa správ ukrajinského velenia sa im dokonca podarilo postúpiť a obsadiť niektoré územia, ktoré nemali pod kontrolou.

Ďalší útok podnikla ruská armáda v smere na Charkov. Ukrajinci tvrdia, že sa im tam podarilo doraziť ruské tanky. Je pravdepodobné, že k tomu prispeli nálety ukrajinských dronov Bayraktar TB2, ktorých Kyjev nakúpil v Turecku najmenej 60. Ukrajina zverejnila viacero videí, na ktorých tieto drony ničia ruské tanky.

Najlepšie sa darí Rusom postupovať zo severu na Kyjev a z juhu z Krymu. Na severe zaútočili ruské tanky z bieloruského územia. Obsadili jadrovú elektráreň v Černobyle, ktorá leží asi 100 km severne od Kyjeva. Jej stav je v súčasnosti neznámy. Výsadkári z vrtuľníkov tiež obsadili letisko pri Kyjeve. Ukrajinci tam večer podnikli protiútok a prebiehajú tam silné boje. V prípade, že ruskí výsadkári letisko udržia, stane sa východiskovým bodom pre útok na hlavné mesto Ukrajiny. Na juhu sa ruské vojská stretli len so slabým odporom a rýchlo postúpili o viac ako 60 km. Podarilo sa im obnoviť prívod vody z ukrajinských riek do kanálov, ktoré pred ruskou anexiou v roku 2014 zásobovali Krym.

Večer sa terčom silného ostreľovania stal aj prístav Mariupoľ na pobreží Azovského mora. Situácia v Odese a na čiernomorskom pobreží Ukrajiny ostáva nejasná.

Intenzívne boje prebiehali aj vo vzduchu. Ruská strana niekoľkokrát vyhlásila, že zničila ukrajinské letectvo a protivzdušnú obranu. Ukrajinci tvrdia, že zostrelili sedem ruských lietadiel a štyri vrtuľníky. Ruská strana tvrdí, že dnes zostrelila štyri ukrajinské lietadlá, štyri drony a jednu helikoptéru.

Ukrajina hlási po ruských útokoch 57 mŕtvych a 169 zranených. Večer oznámil Západ silné sankcie, ktorých cieľom je odstrihnúť Rusko od vyspelých technológií a obmedziť mu prístup na globálne finančné trhy. Sankciám bude čeliť aj Bielorusko, ktoré umožnilo hanebný ruský útok zo svojho územia.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi