Ozbrojené sily SR zvýšili stupeň pripravenosti

Zdroj foto: MO SR
Zdroj foto: MO SR

Ozbrojené sily SR zvýšili v súvislosti so situáciou na Ukrajine stupeň pripravenosti na tzv. červený. Pre verejnosť to však zatiaľ nič neznamená. Na zasadnutí Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť to uviedol štátny tajomník ministerstva obrany Marian Majer.

Štátny tajomník dodal, že v prípade potreby vedia Ozbrojené sily SR vyčleniť polícii 500 vojakov na ochranu východnej hranice SR. „Nie je potrebné šíriť paniku, zatiaľ ide o opatrenia na úrovni ozbrojených síl, ide o interné kroky. Znamená to niektoré opatrenia vzhľadom na posilnenie pripravenosti reagovať v krátkom čase aj vzhľadom na rozhodnutia, ktoré môžu padnúť v NATO. Zároveň to znamená posilnenie ochrany niektorých bodov kritickej infraštruktúry, ktoré pokladáme za kľúčové,“ skonštatoval Majer. Opatrenia súvisia napríklad s čerpaním dovoleniek a voľna či zásobovaním jednotiek a majú skôr technický charakter.

Majer na zasadnutí výboru informoval aj o najnovších spravodajských poznatkoch o pohyboch ruských vojsk pri ukrajinských hraniciach. Priblížil tiež debatu o potenciálnom posilnení predsunutej vojenskej prítomnosti NATO v iných krajinách. „Súčasťou tejto debaty je aj SR. Zatiaľ nepadlo politické rozhodnutie ani na národnej úrovni, ani na úrovni NATO. Zatiaľ ide o úroveň vojenských odporúčaní,“ povedal. Najbližšie týždne a mesiace chcú o tom diskutovať so spojencami.

Štátny tajomník Majer tiež prijal na pôde ministerstva obrany estónskeho veľvyslanca Toomasa Kukka. Témou ich rozhovoru bol vývoj bezpečnostnej situácie na Ukrajine a v Európe, ako aj možnosti bilaterálnej spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti. „Slovensko bude vždy podporovateľom suverenity, nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny. Ruská federácia nesmie mať žiadne pochybnosti o tom, že akákoľvek vojenská agresia voči Ukrajine bude mať veľmi vážne následky. V tomto sme jednotní naprieč celou Alianciou a tak budeme aj reagovať,“ uviedol Majer.

Veľvyslanec Kukka poďakoval za slovenský príspevok v rámci operácie Predsunutá prítomnosť v Lotyšsku, ktorý je spolu s ostatnými medzinárodnými bojovými skupinami v Pobaltí dôležitou súčasťou obrany Aliancie. V nadväznosti na minulotýždňové rokovanie ministrov obrany NATO v Bruseli ohľadom posilnenia vojenskej prítomnosti Aliancie na východnom krídle Majer uviedol, že Slovenská republika zváži možnosti takéhoto posilnenia aj na území SR.

Majer tiež požiadal o zdieľanie know-how Estónska s implementáciou Dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA, ktorú Estónsko prijalo už v roku 2017 a na jej základe realizovalo projekty na rozvoj vojenskej infraštruktúry Estónska financované USA.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky