Putin uzná ukrajinských separatistov

Zdroj foto: Пресс-служба президента России
Zdroj foto: Пресс-служба президента России

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že uzná nezávislosť separatistických republík na východe Ukrajiny – Donecka a Luhanska. Definitívne tým pošliapal Budapeštianske memorandum z roku 1994, v ktorom sa Rusko zaručilo za územnú celistvosť a bezpečnosť svojho suseda výmenou za to, že sa Ukrajina vzdala jadrových zbraní. Roztrhal tým aj mierové dohody z Minska.

Po tom, čo ho dnes lídri Donecka a Luhanska požiadali o to, aby uznal ich samostatnosť a podpísal s nimi zmluvy o priateľstve a spolupráci (vrátane obrany), sa ruský prezident rozhodol prehovoriť k národu. Svoj večerný prejav začal siahodlhou prednáškou z histórie. Vyhlásil, že to bolo Rusko, kto stvoril Ukrajinu. Konkrétne za toto, podľa neho zlé, rozhodnutie obvinil zakladateľa Sovietskeho zväzu Vladimira Iljiča Lenina. Vyhlásil, že Ukrajina nie je štát a Rusko bolo pri rozpade ZSSR okradnuté. Potom napadol ukrajinské vládne úrady a obvinil ich zo súčasnej situácie. NATO a USA pre zmenu obvinil z toho, že zmenili Ukrajinu na bojisko. Pritom je to Rusko, ktorú ukrajuje z jej územia.

Na záver svojho prejavu Putin vyhlásil, že uzná nezávislosť dvoch odštiepeneckých regiónov na východe Ukrajiny. Príslušné dokumenty už podpísal a požiadal ruský parlament, aby ich čo najskôr ratifikoval. „Som si istý, že budem mať podporu väčšiny ruského ľudu. Ďakujem,“ uzavrel svoju reč.

Isté je, že špirála napätia, ktoré je už teraz najhoršie v Európe od druhej svetovej vojny, sa týmto krokom ešte viac roztočí. Európski lídri Putina vopred varovali, že v prípade uznania separatistov budú nasledovať sankcie – a to tvrdé sankcie. To ešte viac skomplikuje cestu ku hľadaniu diplomatického kompromisu – no ešte horšie by bolo, ak by ruská agresia ostala bez reakcie. Isté je tiež to, že NATO bude posilňovať svoje východné krídlo, čomu sa Putin snažil zabrániť. A bude pokračovať aj vojenská pomoc pre Ukrajinu. V tomto smere sa už vyjadril britský premiér Boris Johnson s tým, že bude hľadať spôsoby, ako ešte viac posilniť schopnosť Ukrajiny brániť sa. Uznanie separatistov zo strany Ruska označil za „flagrantné porušenie medzinárodného práva“. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zvolal večer bezpečnostnú radu štátu, ktorá sa bude radiť o ďalšom postupe v tejto novej situácii.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky