Biden sa stretne s Putinom, ale len ak nezaútočí

Zdroj foto: White House / David Lienemann
Zdroj foto: White House / David Lienemann

Ruský prezident Vladimir Putin by mal o napätí okolo Ukrajiny rokovať s americkým prezidentom Joe Bidenom. Vybavil to francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ten najprv volal v nedeľu s Putinom a potom mal 15-minútový hovor s Bidenom. V pondelok ráno opäť volal s Putinom. Dokopy ich hovory trvali tri hodiny.

Summit medzi Bidenom a Putinom budú dohadovať ich ministri zahraničných vecí Antony Blinken a Sergej Lavrov vo štvrtok 24. februára. Predpokladá sa, že stretnutie prezidentov bude v niektorej európskej krajine. Biely dom správy o chytanom stretnutí potvrdil pod jefnou podmienkou – uskutoční sa len v prípade, že Moskva dovtedy na Ukrajinu nezaútočí.

Potom však Putin zvolal stretnutie svojej bezpečnostnej rady. Na nej vyhlásil, že je s ohľadom na súčasnú situáciu nevyhnutné zvážiť žiadosti lídrov separatistických republík na východe Ukrajiny o to, aby Rusko oficiálne uznalo ich samostatnosť.

Znamenalo by to ďalšie vyhrotenie situácie, ktorá je beztak v Európe najhoršia od druhej svetovej vojny. Rusko ďalej tvrdí, že Ukrajina zhromaždila pri separatistických regiónoch veľké množstvo vojakov a to znamená ohrozenie pre tieto oblasti. Rusko pritom zhromažďuje pri ukrajinských hraniciach vojakov od novembra a v súčasnosti tam má dve tretiny svojej armády – no zanovito tvrdí, že to žiadnu hrozbu nepredstavuje.

Z ruskej strany tiež prichádza čoraz viac provokácií. Doneckí separatisti napríklad zverejnili video, podľa ktorého sa poľsky hovoriaci sabotéri pokúsili 18. februára vyhodiť do vzduchu nádrže s chlórom. Podľa technických údajov však video bolo nahraté už 8. februára a zvuková stopa výbuchov bola na ňom dorobená. Rusko dnes vyhlásilo, že zneškodnilo päť ukrajinských diverzantov, ktorí na jeho územie prenikli v dvoch ozbrojených vozidlách. Problém je v tom, že sa tak stalo v Rostovskej oblasti, ktorá susedí so separatistickými republikami – diverzanti by sa teda predtým museli prebiť cez povstalecké územie. Ukrajina poprela, že by v tej oblasti mala akékoľvek jednotky. Rovnako Rusko tvrdí, že z ukrajinského územia priletela strela, ktorá zničila ruské pohraničné stanovište. Opäť je problém v tom, že sa tak malo stať v Rostovskej oblasti a ukrajinská strela by teda musela preletieť celé povstalecké územie.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky