Ruskí vojaci ostávajú v Bielorusku

Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service
Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service

Spoločné cvičenie Ruska a Bieloruska sa malo skončiť v nedeľu. Predstavitelia oboch krajín do poslednej chvíle uisťovali, že sa skončí podľa plánu. Dnes však informovali, že cvičenie s názvom Spojenecké odhodlanie 2022 bude pokračovať.

Je to len ďalšia z indícií, ktorá naznačuje, že Rusko sa rozhodlo uskutočniť inváziu. Ďalšími náznakmi je rapídne zvyšovanie počtu vojakov pri ukrajinských hraniciach (hoci sa Rusko snažilo tvrdiť, že ich sťahuje), intenzívne ostreľovanie na línii frontu v Donbase, kde prebieha všeobecná mobilizácia a evakuácia civilistov. V dnešnom telefonáte s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom ruský prezident Vladimir Putin obviňuje z provokácií ukrajinské vládne sily. Ukrajinci zas vinia z ostreľovania ruských separatistov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že na provokácie nebude odpovedať. Práve to je totiž to, na čo ruská strana čaká – zámienku k vojne.

Výsledkom dnešného telefonátu Putina s Macronom je dohoda na tom, že v najbližších hodinách sa budú konať trojstranné rokovania medzi Ruskom, Ukrajinou a OBSE (Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe). Je to jedna z posledných nádejí na diplomatické vyriešenie krízy. Podľa amerických tajných služieb už totiž ruskí velitelia dostali rozkazy na inváziu na Ukrajinu. Informovala o tom stanica CBS s tým, že velenie teraz vypracováva konkrétne plány postupu pre jednotlivé úseky bojiska.

Podľa posledných odhadov je v Rusku, Bielorusku a tiež na Donbase pripravených 170 000 až 190 000 vojakov. Britský premiér Boris Johnson povedal, že dôkazy naznačujú, že Rusko plánuje najväčšiu vojnu v Európe od roku 1945. Odpoveďou na to budú podľa Johnsona veľmi tvrdé sankcie, ktoré sú už pripravené.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky