Biden: Som presvedčený, že Putin sa rozhodol zaútočiť

Zdroj foto: Gage Skidmore
Zdroj foto: Gage Skidmore

Americký prezident Joe Biden vyjadril svoje presvedčenie, že ruský prezident Vladimir Putin sa rozhodol pre inváziu na Ukrajinu. Útok sa podľa neho môže začať v najbližších dňoch na základe vyfabrikovaných dôvodov.

Na začiatku týždňa Rusko vyhlásilo, že sťahuje vojakov, ktorí boli od novembra na cvičeniach pri ukrajinských hraniciach. Namiesto toho tam však presúva nové jednotky. V súčasnosti sa počet vojakov v oblasti odhaduje na 170 000 až 190 000. Na východe Ukrajiny sa zintenzívňuje ostreľovanie. V sobotu pri ňom zahynuli dvaja ukrajinskí vojaci.

Predstavitelia Donecka a Luhanska naopak tvrdia, že Ukrajina útočí na ich územie. Terčom ostreľovania a sabotáží sa mali stať vodovody a plynovody. Ich tvrdenia sú však značne pochybné. Pri údajnom ukrajinskom útoku boli nachystané kamery, ktoré ho zachytili. A auto jedného z vodcov povstaleckých milícií, na ktoré mal byť spáchaný bombový atentát, bol starý bezcenný UAZ – na ktorom ale bola pripevnená poznávacia značka, ktorú mal tento vodca predtým na luxusnom SUV.

O tom, že ruská strana ide podľa vopred pripraveného plánu, svedčí aj video, ktoré zverejnil samozvaný vodca doneckých separatistov Denis Pušilin. Na ňom tvrdí, že kvôli ukrajinskému ostreľovaniu urýchlene spúšťa 18. februára evakuáciu civilistov zo separatistických oblastí do Ruska. Podľa metadát však video bolo vytvorené už 16. februára – teda deň pred začatím ostreľovania, z ktorého sa obviňujú obe strany a dva dni pred ohlásením „urgentných“ evakuácií. O tie civilisti v Donbase nemajú veľký záujem. Evakuovaných má byť 700 000 ľudí, no ponuku využilo zatiaľ len 10 000.

Dnes vodcovia separatistických republík vyhlásili všeobecnú mobilizáciu. Zálohy mobilizuje aj Rusko. V ruskom parlamente sa ozývajú hlasy požadujúce vyslanie vojsk do Donbasu. Tri európske krajiny – Nemecko, Rakúsko a Francúzsko – sa zaradili do rastúceho zoznamu krajín, ktoré vyzývajú svojich občanov na opustenie Ukrajiny. Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa od pondelka prerušuje lety do Kyjeva a do Odesy. Naďalej bude lietať len do Ľvova na západe Ukrajiny.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi