Ťažké ostreľovanie na Donbase

Zdroj foto: пресс-служба ВГА
Zdroj foto: пресс-служба ВГА

Rusko v posledných dňoch zverejňovalo videá, podľa ktorých sťahuje vojská z cvičení pri ukrajinskej hranici. Upokojenie situácie to však neprinieslo. Z Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny dnes hlásia ťažké ostreľovanie.

Podľa amerických predstaviteľov je dokonca ruské tvrdenie o sťahovaní vojsk od ukrajinskej hranice falošné. Naopak, v posledných dňoch premiestnilo do oblasti ďalších 7 000 vojakov. Biely dom tvrdí, že Kremeľ môže hocikedy vyvolať falošnú zámienku pre napadnutie Ukrajiny. Ruská strana označuje tieto tvrdenia za hysterické.

Takouto zámienkou by mohli byť odštiepenecké oblasti Donecka a Luhanska na východe Ukrajiny, kde Rusko od roku 2014 podporuje ozbrojených separatistov. Ruskí poslanci vyzvali prezidenta Vladimira Putina, aby uznal ich nezávislosť. Dnes sa v Luhanskej oblasti obnovilo ťažké ostreľovanie. Separatisti najprv uviedli, že ukrajinské vládne sily ich štyrikrát ostreľovali z mínometov, čo však Kyjev poprel.

Vzápätí sa začalo ostreľovanie zo separatistickej strany. Cieľom je celý rad osád, ktoré pozdĺž frontovej línie ovládajú Ukrajinci. Streľba je vedená z mínometov a granátometov, ale aj z ťažkých zbraní kalibru 122 mm, ktoré zakazujú mierové dohody. Ukrajinci zverejnili zábery z obce Stanicja Luhanska, kde granát zasiahol budovu materskej škôlky. V dedine Vrubivka, ktorá leží až 12 km od línie frontu, dopadla strela na dvor školy. Dôležité je, že ukrajinské vojsko sa nechce dať vyprovokovať a na túto streľbu neodpovedá.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky