Ministri rokujú o vyslaní posíl na východné krídlo NATO

Zdroj foto: NATO
Zdroj foto: NATO

V Bruseli budú dnes a zajtra rokovať ministri obrany členských krajín NATO. Témou bude najmä ruská hrozba a s ňou spojené posilňovanie východného krídla Aliancie. Ministri budú rokovať o tom, či a v ktorých krajinách umiestnia nové stále jednotky.

Záujem o umiestnenie jednotiek NATO má najmä Rumunsko či Bulharsko. Hovorí sa ale aj o Slovensku a Maďarsku. Ochotu vyslať vojakov do týchto krajín už vyjadrilo Taliansko. To chce posilniť juhovýchodné krídlo Aliancie vrátane Slovenska 2 000 svojimi vojakmi. Aktuálne pôsobí 250 talianskych vojakov v Lotyšsku a talianske stíhačky Eurofighter sú v Rumunsku. Ďalšie vyslanie vojakov by však musel najprv schváliť taliansky parlament.

Deň pred stretnutím v Bruseli povedal slovenský minister obrany Jaroslav Naď, že SR dostala ponuku od Česka na vyslanie vojakov v súvislosti so zvažovaným nasadením jednotiek NATO. „Dostali sme ponuku od Českej republiky, že by dokázali poskytnúť aj spôsobilosti, aj vojakov. Sme na začiatku diskusie. Nie je to otázka ani dní, ani týždňov, keď padne takéto rozhodnutie,“ povedal Naď. Česká strana reagovala, že o situácii sa bude rokovať až v Bruseli.

Ministri členských štátov by tiež mali potvrdiť neústupnosť voči ruským požiadavkám na nerozširovanie NATO a stiahnutie vojsk z východných členských krajín. Budú tiež hovoriť o navyšovaní rozpočtu na obranu.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi