Americkí vojaci sa budú presúvať na cvičenie

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Cez Českú republiku sa zajtra (15. 2.) začnú na Slovensko presúvať americké vojenské konvoje. Vojaci sa zúčastnia na dlhodobo plánovanom medzinárodnom cvičení Saber Strike na Lešti. Po jeho skončení sa vrátia späť.

Od utorka 15. februára do 26. februára prejde cez Česko 1 500 vojakov a 700 vozidiel. Cvičenie Saber Strike sa bude konať v prvej polovici marca a zapojí sa doň aj slovenská armáda. Očakáva sa, že presun vojakov a techniky vyvolá množstvo dezinformácií. Ide však o dlhodobo plánované cvičenie, ku ktorému ministerstvo obrany SR uviedlo nasledovné vyhlásenie:

„Ozbrojené sily SR po viac ako roku ukončujú prípravy medzinárodného vojenského cvičenia Saber Strike, ktoré má na území Slovenskej republiky umožniť precvičenie dôležitých obranných spôsobilostí a spolupráce profesionálnych vojakov v medzinárodnom zoskupení. Slovensko sa tak v marci 2022 zapojí do širšej série cvičení od Pobaltia cez Poľsko, Českú republiku až po Rumunsko.

Cvičenie Saber Strike sa uskutoční od 1. do 14. marca 2022 v priestoroch Centra výcviku Lešť, posádkového cvičiska Levice a tiež letiska Sliač. Jeho súčasťou bude celkovo 3000 vojakov s približne 1000 kusmi techniky. Zahraniční vojaci rovnako ako technika po ukončení cvičení opustia územie SR. Táto výcviková aktivita je dlhodobo plánovaná a bola koncom minulého roka štandardne schválená vládou Slovenskej republiky.

Na záver uvádzame, že toto cvičenie je súčasťou štandardných cvičení ozbrojených síl a nemá súvis s Dohodou o obrannej spolupráci s USA.“

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi