Slovensko sťahuje rodiny diplomatov z Ukrajiny

Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service
Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service

Slovenská diplomacia sťahuje rodinných príslušníkov zamestnancov našich zastupiteľských úradov v Kyjeve a Užhorode. Ministerstvo zahraničných vecí o tom rozhodlo na zasadnutí krízového štábu. K rozhodnutiu prispelo vyhodnotenie spravodajských informácií.

Náš rezort diplomacie zároveň upravil odporúčanie pre občanov na „necestovať na Ukrajinu“ – a to bez ohľadu na účel cesty. Pred cestami na Ukrajinu a do Bieloruska varovalo aj české ministerstvo zahraničných vecí. Rovnako sa dnes rozhodlo stiahnuť z Kyjeva domov rodinných príslušníkov vyslaných pracovníkov. Českým občanom tiež odporučili zvážiť odchod z územia Ukrajiny a Bieloruska.

Podobné kroky robí od piatku čoraz viac krajín. USA a Rusko zašli ešte ďalej a začali sťahovať dokonca aj väčšinu svojich diplomatov. Rodinných príslušníkov obe krajiny evakuovali už dávnejšie. Ruské ministerstvo zahraničných vecí to odôvodnilo „obavami z možných provokácií kyjevského režimu či tretích krajín“. USA z Kyjeva stiahnu takmer všetkých z 200 Američanov. Tí buď odcestujú úplne alebo sa presunú do blízkosti poľských hraníc, aby si Spojené štáty zachovali diplomatickú prítomnosť v krajine.

USA takisto sťahujú z Ukrajiny 160 príslušníkov floridskej národnej gardy, ktorí pomáhali s výcvikom ukrajinských vojakov. Do utorka 15. februára chcú stiahnuť aj amerických členov pozorovacej misie OBSE na východe Ukrajiny pri frontovej línii s proruskými separatistami. Viaceré americké a britské médiá informovali, že začiatok ruského útoku sa predpokladá v stredu 16. februára. Americká administratíva žiadny dátum nepotvrdila a Kremeľ trvá na tom, že žiadnu inváziu nechystá.

Tak či onak, čas na veľké vojenské operácie sa rapídne kráti. Očakáva sa, že po 20. februári začne pôda rozmŕzať a šíre ukrajinské pláne sa zmenia na more bahna. Samozrejme, že vojenské operácie budú možné aj potom, ale budú výrazne obmedzené. Napríklad kolóny techniky sa budú musieť presúvať v dlhých radoch za sebou po cestách. To jednak umožní ich zablokovanie zničením prvých pár vozidiel či vyhodením mostov do vzduchu, ale tiež zabráni tankom vykonávať rozsiahle obchvatné manévre a prielomy obranných línií. Na záberoch z prebiehajúcich cvičení ruskej armády pri ukrajinských hraniciach sme tiež mohli vidieť rozvinutie delostreleckých systémov v otvorenej krajine. To v bahne tiež nebude možné.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky