Biden vyzval amerických občanov, aby radšej odišli z Ukrajiny

Zdroj foto: Gage Skidmore
Zdroj foto: Gage Skidmore

Americký prezident Joe Biden vyzval občanov USA, aby okamžite opustili Ukrajinu. Vylúčil, že by ich v prípade ruského útoku prišli evakuovať americkí vojaci.

Rusko popiera, že by chystalo inváziu. V blízkosti ukrajinských hraníc však zhromaždilo početné jednotky a práve začalo veľké cvičenie za účasti delostrelectva v Bielorusku, takisto pri hraniciach s Ukrajinou. Na juhu v Čiernom a Azovskom mori zas pre manévre ruských lodí zablokovali medzinárodnú plavbu.

„Americkí občania by mali odísť okamžite,“ vyhlásil prezident Biden. „Máme tu do činenia s jednou z najväčších armád na svete. Je to úplne odlišná situácia. Veci sa môžu zblázniť veľmi rýchlo,“ dodal. Na otázku, či by v prípade vojny vyslal vojakov na záchranu amerických občanov na Ukrajine, odpovedal jednoznačne: „Nie. Ak by začali americkí a ruskí vojaci strieľať na seba, máme tu tretiu svetovú vojnu. Sme vo veľmi odlišnom svete, než v akom sme kedy boli.“

Aj ďalšie krajiny, ako napríklad Holandsko, Japonsko a Južná Kórea, zakázali cestovanie na Ukrajinu a vyzvali svojich občanov na odchod. Medzitým pokračuje úsilie o diplomatické riešenie krízy. Rusko a Ukrajina oznámila, že štvrtkové rokovania s účasťou Nemecka a Francúzska nepriniesli po deviatich hodinách žiadny výsledok.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky