Poslanci schválili obrannú dohodu s USA

Zdroj foto: MO SR / Jakub Neubauer
Zdroj foto: MO SR / Jakub Neubauer

Národná rada Slovenskej republiky odsúhlasila Dohodu o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a vládou USA. Za je prijatie hlasovalo 79 zo 140 prítomných poslancov. Proti bolo 60. Dohodou vzápätí ratifikovala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Minulý týždeň dohodu podpísal v USA minister obrany Jaroslav Naď za účasti ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka. Jej následné schvaľovanie sprevádzala búrlivá atmosféra v parlamente i pred ním. Nakoniec sa však našiel potrebný počet hlasov. „Ďakujem poslancom za ich odvahu postaviť sa za bezpečnosť Slovenska,“ uviedol premiér Eduard Heger.

Prezidentka Čaputová sa už predtým vyjadrila, že uzavretie dohody podporuje, takže ju ratifikovala hneď, ako jej bola doručená. Aby zmiernila obavy časti verejnosti, pridala k zmluve interpretačnú doložku. Tá obsahuje výklad tých častí zmluvy, na ktoré upozorňovala opozícia. Vlastnú interpretačnú doložku následne pridala aj americká strana. Obsahovo sú obe doložky veľmi podobné. Vyplýva z nich, že USA u nás žiadne jadrové zbrane skladovať nebudú a suverenita Slovenskej republiky nebude narušená. Prípadný vstup amerických vojakov na naše územie naďalej podlieha schváleniu NR SR alebo vlády SR.

Američania môžu na základe zmluvy využívať časti vojenských letísk Sliač a Malacky-Kuchyňa. Na ich modernizáciu poskytnú 100 miliónov dolárov. Zmluva má platnosť 10 rokov. Potom ostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky