Macron: Putin ma uistil, že ďalšia eskalácia nebude

Zdroj foto: Kremlin Pool Photo
Zdroj foto: Kremlin Pool Photo

Francúzsky prezident Emmanuel Macron rokoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom viac ako päť hodín. Po spoločnej večeri v pondelok v Kremli Macron vyhlásil, že nadchádzajúce dni budú kritické pre deeskaláciu napätia na rusko-ukrajinských hraniciach. Aj Putin naznačil, že počas rokovania nastal určitý pokrok.

Macron pred odchodom do Moskvy vyhlásil, že dohoda, ktorá odvráti vojnu na Ukrajine, je možná. Uznal, že Rusko má nárok vzniesť svoje vlastné bezpečnostné obavy. Podľa Macrona preto treba vytvoriť „novú rovnováhu“, ktorá ochráni európske štáty a tiež upokojí obavy Ruska. V žiadnom prípade to však nemožno dosiahnuť za cenu obmedzovania suverenity Ukrajiny.

Po skončení rokovania Macron vyhlásil, že najbližšie dni budú „rozhodujúce“ a budú si „vyžadovať intenzívne rozhovory, o ktoré sa budeme spoločne usilovať“. V utorok pokračoval francúzsky prezident rokovaniami s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve a po nich opäť telefonoval s Putinom. Ruský prezident sa vyjadril, že niektoré z Macronových návrhov „môžu vytvoriť základ pre budúce spoločné kroky“. Dodal však ,že „pravdepodobne stále príliš skoro na to, aby sa o nich hovorilo“. Na tlačovke po rokovaní Putin zopakoval varovanie, že ak sa Ukrajina stane členom NATO a pokúsi sa vziať si Krym späť silou, zatiahne Európu do vojny, v ktorej nikto nevyhrá, pretože Rusko má jadrové zbrane.

Pred stretnutím so Zelenským Macron povedal novinárom, že Putin ho uistil, že krízu nebude ďalej stupňovať. „ Zabezpečil som uistenie, že nebude zhoršovanie alebo eskalácia,“ povedal francúzsky prezident. Ruská strana sa však na to ozvala, že akékoľvek naznačovanie nejakých garancií nie je pravdivé. Po rokovaní so Zelenským sa Macron vyjadril, že vyriešenie krízy môže potrvať ešte mesiace, no už existujú konkrétne riešenia, ako k tomu dospieť.

Kým Macron rokoval s Putinom, vo Washingtone sa v pondelok americký prezident Joe Biden stretol s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Po skončení stretnutia obaja spoločne vyhlásili, že v prípade ruského útoku na Ukrajinu čakajú Moskvu tvrdé sankcie. Biden zopakoval, že by to znamenalo aj definitívny koniec plynovou Nord Stream 2, ktorý vybudovali medzi Ruskom a Nemeckom, no doteraz nebol uvedený do prevádzky.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky