Ruský generál sa ostro ozval proti konfliktu s Ukrajinou

Zdroj foto: Réseau Voltaire
Zdroj foto: Réseau Voltaire

Kritika z nečakanej strany! Ruský generálplukovník vo výslužbe Leonid Ivašov obvinil prezidenta Vladimira Putina z toho, že využíva umelý konflikt s Ukrajinou na odvrátenie pozornosti od domácich problémov. Jeho slová sú o to prekvapujúcejšie, že Ivašov je v Rusku známy ako vojnový jastrab a zástanca Sovietskeho zväzu.

Ivašov má 78 rokov a je už vo výslužbe, no stále je predsedom organizácie Všeruské zhromaždenie dôstojníkov. V minulosti slúžil aj ako náčelník vojenskej spolupráce na ministerstve obrany počas jednej z predchádzajúcich Putinových vlád. A hoci je v krajinách ako Rusko veľmi neobvyklé, aby sa úradní činovníci verejne vyjadrovali k svojim nadriadeným, Ivašov napísal otvorený list. Napriek jeho nacionalizmu a zastávaniu tvrdej línie, ktorými je generálplukovník známy, jeho slová majú prísnu logiku.

„Čo sa týka vonkajších hrozieb, tie nepochybne existujú. No podľa nášho odborného posúdenia nie sú v súčasnosti kritické a neohrozujú priamo existenciu ruskej štátnosti a našich životných záujmov,“ napísal Ivašov. „Ako celok je strategická stabilita udržiavaná, jadrové zbrane sú pod spoľahlivou kontrolou, NATO nezhromažďuje svoje jednotky a nevykazuje ohrozujúcu činnosť. Preto je situácia, ktorá je momentálne vybičovaná ohľadom Ukrajiny, v prvom rade umelá,“ uviedol generálplukovník vo výslužbe.

Ukrajina ako nezávislý štát má podľa Ivašova právo na sebaobranu. Už medzinárodné pobúrenie, ktoré vyvolala anexia Krymu, presvedčivo ukázalo zlyhanie ruskej zahraničnej politiky. A prípadná invázia z neho urobí vyvrheľa medzinárodnej komunity. „Pokusy prinútiť niekoho milovať Rusko a jeho vedenie ultimátami a vyhrážkami použitím sily sú nezmyselné a veľmi nebezpečné,“ pokračuje Ivašov. Použitie sily proti Ukrajine podľa neho po prvé spochybní samotnú existenciu Ruska ako štátu a po druhé, navždy urobí z Ukrajincov a Rusov nepriateľov na život a na smrť. „Po tretie, budú tu na oboch stranách desaťtisíce mŕtvych mladých zdravých mužov, čo nepochybne ovplyvní budúcu demografickú situáciu v našich vymierajúcich krajinách,“ vypočítava bývalý vysoký dôstojník.

Takáto invázia podľa neho ohrozí mier a medzinárodnú bezpečnosť a jej dôsledkom budú tvrdé sankcie na Rusko. „Nie je možné, aby si prezident, vláda a ministerstvo obrany neuvedomovali taléto dôsledky, nie sú takí hlúpi,“ píše Ivašov a pýta sa, prečo by Putin riskoval takýto konflikt. Jediným vysvetlením, ku ktorému dochádza, je odvedenie pozornosti od domácich problémov.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky