Ukrajina bude vyrábať turecké drony

Zdroj foto: Ministry of Defence of Ukraine
Zdroj foto: Ministry of Defence of Ukraine

Od návštevy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Kyjeve sa očakávalo, že počas nej dohodnú ďalšie dodávky dronov Bayraktar TB2 pre ukrajinské ozbrojené sily. Turecko však zašlo ešte ďalej. Jeho drony sa na Ukrajine budú vyrábať v licencii.

Drony Bayraktar TB2 pred rokom úspešne použil Azerbajdžan vo vojne s Arménskom o Náhorný Karabach. Predtým pomohli líbyjskej vláde odraziť útok Kremľom podporovaného maršála Chalífa Haftara. Ukrajina sa ich rozhodla nakúpiť v roku 2019. Prvý prieskumný let nad Donbasom podnikol ukrajinský dron 9. apríla 2021 a koncom októbra minulého roka bol prvýkrát použitý bojovo. Navádzanou bombou zničil húfnicu ostreľujúcu ukrajinské pozície pričom nepreletel frontovú líniu.

Ukrajina objednala z Turecka najmenej 60 dronov Bayraktar TB2 a nie je známe, koľko ich doposiaľ dostala. Počas návštevy prezidenta Erdogana podpísala Ukrajina s Tureckom rámcovú dohodu o spolupráci v oblasti pokročilých technológií. Tá sa týka aj vybudovania závodu na Ukrajine, ktorý bude Bayraktary vyrábať v licencii. Poháňať ich budú ukrajinské motory.

Bayraktar znamená vlajkonosič. Stroj má rozpätie 12 metrov a dĺžku 6,5 m. Maximálna rýchlosť je 220 km/h a dosah kontrolnej stanice je 150 km. Výzbroj v podobe navádzaných bômb a rakiet môže nosiť na štyroch závesníkoch. Maximálna vzletová hmotnosť stroja je 650 kg, z toho hmotnosť výzbroje je 150 kg.

Turecko sa tiež ponúklo, že sprostredkuje mierové rozhovory o Donbase v Istanbule. Ukrajinská strana s touto ponukou súhlasila. Reakcia ruskej strany zatiaľ nie je známa.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi