Minister obrany Jaroslav Naď za účasti ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka podpísal vo Washingtone Dohodu o spolupráci v oblasti obrany medzi vládami SR a USA. Za americkú stranu dohodu podpísal minister zahraničných vecí Antony Blinken.
Podpísaná dohoda obsahuje aj interpretačné doložky oboch krajín, ktoré potvrdzujú jednotné vnímanie dohody vrátane vzájomného rešpektovania suverenity a práva. Dohoda nadobudne platnosť po tom, čo prejde hlasovaním v parlamente a následne ratifikáciou prezidentky SR.
„Bilaterálna spolupráca medzi Slovenskom a Spojenými štátmi americkými je dlhodobo na vynikajúcej úrovni. Spolupráca v oblasti obrany s USA významne prispela k úspešnej transformácii a modernizácii Ozbrojených síl SR, špeciálne vzdušných síl a síl pre špeciálne operácie. Dnes dávame tejto spolupráci primeraný právny základ. Ide o vyjadrenie nášho spoločného záväzku, ako spojencov v rámci NATO, voči transatlantickej bezpečnosti,“ uviedol minister obrany Naď.
Zmluva je podľa rezortu diplomacie plne v súlade s Ústavou SR a právnym poriadkom SR. Ministerstvo zdôraznilo, že prítomnosť cudzích ozbrojených síl na území Slovenskej republiky podlieha súhlasu vlády SR alebo NR SR. Dohoda o obrannej spolupráci je štandardná rámcová dohoda pre realizáciu rozšírenej a prehĺbenej spolupráce v oblasti obrany, ktorú USA ponúkajú svojim partnerom vrátane amerických investícií do obranných spôsobilostí a infraštruktúry partnera. Okrem Slovenska má takúto, alebo obdobnú statusovú dohodu uzatvorenú už 23 z 29 členských krajín NATO.
„Posilnenie obrannej spolupráce s hlavným garantom našej bezpečnosti, obzvlášť v čase prehlbujúcich sa neistôt a geopolitických pnutí, je pre Slovenskú republiku prirodzeným krokom. Navyše si treba uvedomiť, že tak robíme ako posledná krajina na východnej hranici EÚ a NATO,” povedal šéf rezortu diplomacie Korčok.
Ministerstvo zahraničných vecí ďalej uviedlo, že rokovanie vo Washingtone bolo venované nielen obrannej spolupráci, ale aj aktuálnym bezpečnostným otázkam vo východnej Európe a pokračujúcemu dialógu s Ruskom. Obe strany vyzdvihli intenzívne konzultácie americkej strany s európskymi partnermi a spojencami vo vzťahu k hľadaniu diplomatických riešení aktuálnej krízy.