Zabili vodcu teroristickej organizácie ISIS

Zdroj foto: United States Department of State
Zdroj foto: United States Department of State

Americké špeciálne jednotky zlikvidovali vodcu teroristickej organizácie Islamský štát (ISIS). Amír Muhammad Saíd Abdal-Rahman al-Mawla používal viacero mien, v súčasnosti bol známy ako Abú Ibrahim al-Hášimi al-Kurajší.

Jeho smrť oznámil americký prezident Joe Biden. Podľa neho sa tým odstránila „významná teroristická hrozba pre svet“. Po tom, čo bol obkľúčený americkými vojakmi, vyhodil Kurajší seba aj celú svoju rodinu do vzduchu „v poslednom akte zúfalej zbabelosti“, povedal prezident Biden.

Proti zahraničným teroristom používajú USA väčšinou útoky zo vzduchu, či už dronmi alebo bojovými lietadlami. Nasadenie pozemných tímov so sebou nesie riziko strát a preto si ich ponechávajú len pre tie najdôležitejšie ciele – a k tým vodca ISIS nepochybne patril. USA na neho vypísali odmenu 10 miliónov dolárov.

Kurajší sa narodil v roku 1976 v irackom Mósule a teroristickú organizáciu viedol od októbra 2019, kedy bol zabitý predchádzajúci vodca Abú Bakr al-Bagdádí. Ten sa vtedy tiež v obkľúčení vyhodil do vzduchu. Kurajší sa podieľal na najväčších zverstvách ISIS, riadil napríklad genocídu Jezídov. Operácie viedol do poslednej chvíle, organizoval napríklad aj nedávny útok na Kurdami spravovanú väznicu v severovýchodnej Sýrii.

Američania vypátrali jeho úkryt v dvojposchodovom dome v meste Atmeh. To leží blízko hraníc s Tureckom na severozápade Sýrie v provincii Idlíb. V nej pôsobia viaceré islamistické skupiny, ktoré súperia medzi sebou a aj povstalecké organizácie vrátanie Turkami podporovaných milícií. Dá sa povedať, že v tejto provincii bojuje každý s každým.

Kurajší žil na hornom poschodí domu a nikdy z neho nevychádzal. Na komunikáciu používal kuriérov. Na dolnom podlaží žila iná rodina, ktorá o jeho prítomnosti nemala potuchy a slúžila ako krytie. Prezident Biden preto vylúčil letecký úder, aby minimalizoval straty a dal pokyn na útok špeciálnych jednotiek. Tie dorazili na miesto vrtuľníkmi okolo polnoci zo stredy na štvrtok miestneho času. Nasledovala približne dvojhodinová prestrelka, počas ktorej sa Američanom podarilo evakuovať civilistov zo spodného podlažia – muža, ženu a viacero detí. Na hornom podlaží sa zabarikádoval Kurajší. Jeden bojovník ISIS so svojou ženou blokovali cestu hore, kým ich oboch nezabili. Potom z budovy vyšlo niekoľko detí, ktoré tiež odviedli do bezpečia. Napokon Kurajší odpálil bombu, ktorá celé podlažie zničila. Zabití boli aj dvaja ľudia, ktorí mimo domu začali strieľať na jeden z amerických vrtuľníkov. Američania sa vrátili všetci domov v poriadku. Jeden vrtuľník pre technické problémy museli zanechať pri Atmehu a zničili ho na zemi.

Po skončení prestrelky a odchode Američanov prišli do zničeného domu miestni záchranári. Tí našli trinásť mŕtvych tiel, medzi nimi ženy a deti. Kurajšího predchodca al-Bagdádí bol pred necelým dva a pol rokom tiež zabitý v tejto oblasti, len 16 km od Atmehu.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi