USA posielajú posily do Poľska a Rumunska

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Americký prezident Joe Biden posiela ďalších vojakov do východnej Európy. Dôvodom sú obavy z hroziacej invázie Ruska na Ukrajinu. O vyslaní amerických posíl informoval Biely dom.

Zo základne Fort Bragg v Severnej Karolíne pošlú 2 000 vojakov do Nemecka a Poľska. Z amerických jednotiek, ktorí už boli umiestnené v Nemecku dávnejšie, sa zároveň presunie 1 000 vojakov do Rumunska. Tieto vojská nie sú určené na nasadenie na Ukrajine, ale na posilnenie spojencov v rámci NATO. Je to tiež navýšenie počtu 8 500 vojakov, ktorých Pentagon minulý mesiac uviedol do pohotovosti pre prípad potreby nasadenia v Európe.

Rusko vytrvalo popiera, že by malo nepriateľské úmysly voči Ukrajine, hoci na jej hraniciach zhromaždilo približne 130-tisíc vojakov a ďalej tam presúva nové a nové jednotky. Oproti tomu je počet vojakov NATO vo východnej Európe zanedbateľný – a to aj po zarátaní najnovších amerických posíl.

Bidenova administratíva medzitým podľa agentúry Bloomberg prišla s ďalšou iniciatívou na zmiernenie napätia. Ruskej strane ponúkla diskusiu o možnostiach, ako by si mohla overiť, že na protiraketových základniach v Poľsku a v Rumunsku sa nenachádzajú žiadne ofenzívne strely s plochou dráhou letu Tomahawk. Má to dve podmienky – museli by s tým súhlasiť aj spojenci, osobitne Poľsko a Rumunsko a tiež Rusko musí recipročne umožniť inšpekciu svojich raketových základní.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky