Prezidentka poverila ministra podpísaním obrannej dohody s USA

Zdroj foto: MO SR
Zdroj foto: MO SR

Slovenská delegácia na čele s ministrom obrany Jaroslavom Naďom a ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom odcestuje tento týždeň do USA. Na základe poverenia prezidentky Zuzany Čaputovej tam podpíšu Dohodu o spolupráci v oblasti obrany medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi americkými. Podpis dohody sa očakáva vo štvrtok 3. februára.

„Sme veľmi vďační všetkým zodpovedným ľuďom a politikom, ktorí si uvedomujú opodstatnenie a potrebu tejto dohody pre užšiu spoluprácu s naším strategickým partnerom v oblasti obrany a bezpečnosti. Je to zodpovedný krok a silný odkaz o smerovaní Slovenska,“ citovala webová stránka ministerstva obrany Jaroslava Naďa. Šéf rezortu zároveň odmietol spájanie procesu rokovaní a schvaľovania dohody s aktuálnou situáciou na hraniciach Ukrajiny a Ruska. „Súčasné znenie Dohody o spolupráci v oblasti obrany je výsledkom niekoľkoročných expertných rokovaní oboch strán, ktoré pripravovali odborníci z viacerých rezortov viac ako štyri roky,“ vysvetlil.

„Podpis dohody je vyjadrením záujmu USA a SR spolupracovať v oblasti obrany za obojstranne dohodnutých podmienok. Zapadá to do úsilia našich ozbrojených síl zvýšiť obranyschopnosť SR a NATO,” zdôraznil minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Zmluva by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač. Na modernizáciu týchto letísk prispeje americká strana sumou 100 miliónov dolárov pričom všetky nehnuteľnosti ostanú majetkom SR.

Obaja ministri deklarujú, že dohoda plne rešpektuje suverenitu SR, Ústavu a právny poriadok SR. Odmietajú, že by vytvárala predpoklad stálej prítomnosti USA alebo umiestnenie jadrových zbraní na území SR. „Dezinformačná kampaň, ktorá sprevádza Dohodu je intenzívna a smeruje na tie najsilnejšie ľudské emócie. Toto strašenie je úplne zbytočné,“ vyhlásil minister Naď.

Dohodu o obrannej spolupráci medzi SR a USA schválila vláda SR a Bezpečnostná rada SR. Po jej podpise bude nasledovať schvaľovanie v Národnej rade SR a ratifikácia prezidentkou SR.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky