KĽDR vystrelila najväčšiu raketu za posledných päť rokov

Zdroj foto: KCNA
Zdroj foto: KCNA

Severná Kórea uskutočnila test najväčšej rakety od roku 2017. Ide už o siedmy raketový test od začiatku roka. USA, Japonsko a Južná Kórea ho odsúdili. OSN zakazuje KĽDR testy balistických a jadrových zbraní a uvalila na krajinu prísne sankcie. Severokórejský režim to však ignoruje.

Najnovšiu raketu odpálilo v nedeľu o 07.52 miestneho času. Pravdepodobne išlo o balistickú raketu stredného doletu. Jej skutočné parametre sa však dajú len odhadovať. KĽDR totiž bežne svoje balistické strely odpaľuje kolmo dohora a nie po balistickej krivke, kedy by mali ideálny dosah. Tak to bolo aj v tomto prípade. Raketa letela 30 minút a dosiahla výšku až 2 000 km, no dopadla do mora vo vzdialenosti len 800 km od miesta odpálenia.

Podobnú frekvenciu testov zažil Kórejský polostrov naposledy tiež v roku 2017. Podľa zahraničných analytikov to môže mať viacero dôvodov – od snahy dať najavo svoju vojenskú a politickú silu, cez pokus o dotlačenie USA k obnoveniu rokovaní až po praktickú potrebu otestovať nové technológie. Načasovanie je tiež dôležité – je možné, že to chce KĽDR stihnúť pred začiatkom zimnej olympiády v Číne, aby počas nej neiritovala svojho suseda a spojenca.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi