Nasadenie vojsk NATO na Slovensku je zatiaľ len v štádiu úvah

Zdroj foto: NATO
Zdroj foto: NATO

Spojenci v NATO uvažujú o vytvorení jednotiek v Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku a aj na Slovensku. Informovali o tom zahraničné médiá s tým, že by išlo o podobné jednotky v sile približne tisíc vojakov, aké už existujú v Poľsku a v troch pobaltských štátoch. Ide zatiaľ len o jednu z možných zvažovaných reakcií na ruskú hrozbu.

Aj minister zahraničných vecí potvrdil, že v NATO sa uvažuje o nasadení spojeneckých vojakov aj na Slovensku. Ide však len o úvahy. On osobne by toto nasadenie podporil s tým, že ide o spoločné úsilie na posilnenie obrany.

K téme sa vyjadrilo aj ministerstvo obrany SR. Jeho vyhlásenie prinášame v plnom znení:

Rastúce napätie v súvislosti s konfliktom medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou si vyžaduje, aby sme sa zodpovedne pripravovali na všetky scenáre možného vývoja. A to ako na národnej úrovni (špeciálne brífingy najvyšších ústavných činiteľov, zasadnutia BR SR a vlády SR, rokovania výborov NRSR), tak aj na úrovni NATO.

V NATO sú štandardne pri každej kríze posudzované všetky možné alternatívy vývoja situácie. Návrh vojenských expertov na prípadné posilnené spoločné pôsobenie ozbrojených síl členských krajín NATO v oblasti východnej hranice Aliancie, vychádza zo skúseností, ktoré NATO získalo z pôsobenia v krajinách Pobaltia a v Poľsku v reakcii na nezákonnú anexiu Krymu Ruskou federáciou a na ozbrojený konflikt prebiehajúci na ukrajinskom Donbase či v Luhansku a je len jednou z možných alternatív ďalšieho vývoja. Cieľom vojenských expertov je spracovať čo najucelenejší zoznam možností, ktoré má NATO, ako obranná aliancia, k dispozícii v ďalšom priebehu zvyšujúceho sa napätia. NATO chce a musí byť pripravené na všetky možné scenáre vývoja vrátane tých najhorších, aj keď všetci si želáme upokojenie situácie. Presne tak má konať najsilnejšia obranná aliancia v histórii.

Na základe pripravovaných vojenských scenárov a odporúčaní, bude následne prebiehať odborná a predovšetkým politická diskusia o tom, ktoré z navrhovaných opatrení sú primerané danej situácii a s ktorými opatreniami sa stotožnia všetky členské krajiny NATO.

Naďalej platí, že o akomkoľvek rozmiestnení cudzích ozbrojených síl na našom území nerozhodujú orgány NATO, ale príslušné ústavné orgány Slovenskej republiky. Najvyšší ústavní činitelia, rovnako ako vláda Slovenskej republiky, aj naďalej veľmi detailne a poctivo sledujú aktuálnu bezpečnostnú situáciu a vyhodnocujú opatrenia, ktoré je potrebné prijať na zaistenie bezpečnosti občanov Slovenskej republiky.

Žiadne rozhodnutie o rozmiestnení zahraničných ozbrojených síl nebolo prijaté. Akékoľvek rozhodnutia budú v prípadne potreby prijímať zodpovedné ústavné orgány Slovenskej republiky, a to prioritne v závislosti od ďalšieho vývoja bezpečnostnej situácie.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi