Rusko dostalo písomnú odpoveď USA na svoje požiadavky

Zdroj foto: United States Department of State
Zdroj foto: United States Department of State

USA doručili Rusku písomnú odpoveď na jeho požiadavky týkajúce sa obmedzenia Severoatlantickej organizácie. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken nechcel obsah dokumentu bližšie špecifikovať. Povedal len, že opakuje už skôr formulované postoje.

Moskva v decembri predložila Washingtonu požiadavky na to, aby sa NATO už viac nerozširovalo. Znamenalo by to, že Ukrajina sa členom Aliancie nikdy nestane. Rusko tiež žiadalo stiahnutie vojsk NATO z členských krajín, ktoré vstúpili po roku 1997. Západ však takéto požiadavky od začiatku odmieta. „Nič sa nemení a nič sa nezmení. Dvere NATO zostávajú naďalej otvorené,“ reagoval na to dnes Blinken. Povedal, že dokument je pragmatický a obsahuje aj viacero amerických návrhov. Zostavený bol aj na základe spolupráce s európskymi spojencami a s jeho obsahom sa pred odoslaním zoznámil aj Kyjev, ktorý nemal námietky.

Americkú odpoveď dnes v Moskve odovzdal veľvyslanec USA John Sullivan námestníkovi ruského ministra zahraničných vecí Alexandrovi Gruškovi. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že po prevzatí písomnej odpovede bude spolu s ďalšími predstaviteľmi radiť prezidentovi Vladimirovi Putinovi o ďalších krokoch. „Ak bude Západ pokračovať vo svojom agresívnom smerovaní, Moskva podnikne nevyhnutné odvetné opatrenia,“ vyhlásil Lavrov.

Blinken očakáva, že bude s Lavrovom v najbližších dňoch rokovať po tom, čo sa ruská strana oboznámi s obsahom písomnej odpovede. O jej obsahu nechcel viac prezradiť. „Diplomacia má najväčšiu šancu uspieť, ak necháme nejaký priestor na dôverné rokovania,“ povedal americký minister. „Nemali by byť žiadne pochybnosti o serióznosti našich úmyslov, pokiaľ ide o diplomaciu. Zároveň však konáme s rovnakým sústredením pokiaľ ide o posilnenie  ukrajinskej obranyschopnosti a prípravu rýchlej jednotnej odpovede na ďalšiu ruskú agresiu. Pointa je, že sme pripravení,“ dodal Blinken. USA v týchto dňoch dodali na Ukrajinu už tri zásielky, ktoré obsahovali protitankové rakety Javelin a stovky ton munície.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky