Bezpečnostná rada SR sa zišla kvôli Ukrajine

Zdroj foto: MO SR / Jakub Neubauer
Zdroj foto: MO SR / Jakub Neubauer

Bezpečnostná situácia je veľmi vážna a možno najhoršia od druhej svetovej vojny. Uviedol to minister obrany Jaroslav Naď po mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR, ktoré zvolali kvôli hrozbe konfliktu na Ukrajine.

Slovensko podľa ministra Naďa v tejto súvislosti vypracovalo obranné plány. „Pretože dopady na SR môžu byť zásadné, aj keby neprišlo k priamemu vojenskému ohrozeniu SR,“ skonštatoval minister. Konkrétne spomenul možnú migračnú vlnu a iné ekonomické a sociálne aspekty. Aj limitovaný útok na Ukrajinu by podľa neho znamenal prechod desiatok tisíc ľudí cez našu hranicu. V takomto prípade by išlo o vojnových utečencov s odlišným statusom, aký majú utečenci z iných dôvodov.

Podľa Naďa je momentálne pri ukrajinských hraniciach okolo 130 000 ruských vojakov a ďalšie desiatky tisíc tam Rusko presúva. Minister dodal, že je na mieste aj vojenská technika, „ktorá nie je len obranného charakteru“ a mohla by zasiahnuť aj územie Slovenska. Ide napríklad o rôzne raketové systémy.

Aj podľa ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka je situácia najvážnejšia za posledných 30 rokov, nie však neriešiteľná. NATO sa podľa neho snaží hľadať riešenie sporov s Ruskom diplomatickou cestou. Niektoré požiadavky Ruska však nie sú podľa neho ani rokovateľné. „Prepisovali by celú bezpečnostnú architektúru a svet, do ktorého SR a ostatné štáty vstúpili po roku 1989,“ povedal Korčok.

Bezpečnostná rada SR sa stretne aj v stredu. Jej členovia sa na zasadnutí oboznámia s kompletným vojenským a spravodajským brífingom.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky