Americké lode operujú v Juhočínskom mori

Zdroj foto: US Navy
Zdroj foto: US Navy

V Juhočínskom mori momentálne operujú hneď dva zväzy amerických lietadlových lodí. Po Taiwane je to pre Čínu druhá najcitlivejšia oblasť. Američania však trvajú na tom, že sa plavia v medzinárodných vodách.

Juhočínske more je z juhu ohraničné Malajziou, zo západu Vietnamom, z východu Filipínami a zo severu Čínou. Tá si ho však nárokuje prakticky celé na úkor ostatných susediacich krajín. Svoj nárok podporuje budovaním umelých ostrovov na plytčinách, čo je v rozpore s medzinárodným právom. Rozhodnutie medzinárodného súdu v tejto otázke Čína ignoruje.

Na podporu menších štátov v oblasti USA pravidelne vysielajú do Juhočínskeho mora svoje lode a lietadlá. Uplatňujú si právo plaviť sa v medzinárodných vodách, ktoré si Čína neoprávnene nárokuje. Momentálne sú v oblasti hneď dve lietadlové lode spolu so svojím sprievodom. Skupine lode USS Carl Vinson tvorí raketový krížnik a päť torpédoborcov. V skupine lode USS Abraham Lincoln je raketový krížnik a štyri torpédoborce. Na cvičenie sa k nim pridali dve výsadkové lode, ktoré sú tiež schopné nosiť vrtuľníky a kolmo štartujúce lietadlá a japonská loď Kaga, ktorá je tiež nosičom vrtuľníkov.

V prípade USS Abraham Lincoln ide o prvé operačné nasadenie v histórii amerického námorníctva, kedy lietadlovej lodi velí žena. Konkrétne ide o kapitánku Amy Bauernschmidt. Abe, ako loď prezývajú, má tiež prvýkrát na palube stíhačky Lightning II vo verzii F-35C. Tieto sú schopné kolmého štartu aj pristátia. Druhá loď USS Carl Vinson mala F-35C na palube už vlani v lete. Práve na nej došlo dnes k nehode jedného stroja. F-35 havaroval pri pristátí, pričom sa zranilo sedem ľudí. Medzi zranenými je aj pilot, ktorý sa katapultoval. Nikto zo zranených nie je v ohrození života. Príčina nehody ani stav havarovanej stíhačky nie je zatiaľ známy.

Čína pozorne sleduje napätie medzi Tuskom a Západom a nepochybne využije akúkoľvek slabosť, ktorú by pritom USA prejavili. Podľa niektorých analytikov by sa dokonca mohla spojiť s Ruskom a v prípade jeho agresie voči Ukrajine by sama podnikla ofenzívne kroky voči Taiwanu. Do jeho blízkosti začala zase po vyše dvoch mesiacoch relatívneho pokoja vysielať veľké skupiny lietadiel. V nedeľu to bolo 39 strojov, v pondelok ďalších trinásť. USA však dali nedávnym vyslaním atómovej ponorky s balistickými raketami USS Nevada na Guam a teraz dvomi zväzmi lietadlových lodí najavo, že s nimi musí Peking stále počítať.

27. marca 2025

Veliteľ vzdušných síl OS SR navštívil našich pilotov v USA

25. marca 2025

Rusko a Ukrajina sa dohodli na prímerí v Čiernom mori, no Moskva si začala klásť ďalšie podmienky

23. marca 2025

Video: Americké ťažké bombardéry cvičili na európskom nebi

21. marca 2025

Nemecko odhlasovalo historické zvýšenie výdavkov na obranu

18. marca 2025

Trump volal s Putinom, dohodli prímerie pri útokoch na energetickú infraštruktúru

17. marca 2025

Nemecko vytvorilo novú divíziu domobrany

17. marca 2025

Nemecko vytvorilo novú divíziu domobrany

7. marca 2025

Európski lídri vrátane Slovenska súhlasili s posilnením spoločnej obrany

28. februára 2025

Írsko dodá Ukrajine radary

20. februára 2025

Generálny tajomník NATO Mark Rutte navštívil Slovensko