Americké lode operujú v Juhočínskom mori

Zdroj foto: US Navy
Zdroj foto: US Navy

V Juhočínskom mori momentálne operujú hneď dva zväzy amerických lietadlových lodí. Po Taiwane je to pre Čínu druhá najcitlivejšia oblasť. Američania však trvajú na tom, že sa plavia v medzinárodných vodách.

Juhočínske more je z juhu ohraničné Malajziou, zo západu Vietnamom, z východu Filipínami a zo severu Čínou. Tá si ho však nárokuje prakticky celé na úkor ostatných susediacich krajín. Svoj nárok podporuje budovaním umelých ostrovov na plytčinách, čo je v rozpore s medzinárodným právom. Rozhodnutie medzinárodného súdu v tejto otázke Čína ignoruje.

Na podporu menších štátov v oblasti USA pravidelne vysielajú do Juhočínskeho mora svoje lode a lietadlá. Uplatňujú si právo plaviť sa v medzinárodných vodách, ktoré si Čína neoprávnene nárokuje. Momentálne sú v oblasti hneď dve lietadlové lode spolu so svojím sprievodom. Skupine lode USS Carl Vinson tvorí raketový krížnik a päť torpédoborcov. V skupine lode USS Abraham Lincoln je raketový krížnik a štyri torpédoborce. Na cvičenie sa k nim pridali dve výsadkové lode, ktoré sú tiež schopné nosiť vrtuľníky a kolmo štartujúce lietadlá a japonská loď Kaga, ktorá je tiež nosičom vrtuľníkov.

V prípade USS Abraham Lincoln ide o prvé operačné nasadenie v histórii amerického námorníctva, kedy lietadlovej lodi velí žena. Konkrétne ide o kapitánku Amy Bauernschmidt. Abe, ako loď prezývajú, má tiež prvýkrát na palube stíhačky Lightning II vo verzii F-35C. Tieto sú schopné kolmého štartu aj pristátia. Druhá loď USS Carl Vinson mala F-35C na palube už vlani v lete. Práve na nej došlo dnes k nehode jedného stroja. F-35 havaroval pri pristátí, pričom sa zranilo sedem ľudí. Medzi zranenými je aj pilot, ktorý sa katapultoval. Nikto zo zranených nie je v ohrození života. Príčina nehody ani stav havarovanej stíhačky nie je zatiaľ známy.

Čína pozorne sleduje napätie medzi Tuskom a Západom a nepochybne využije akúkoľvek slabosť, ktorú by pritom USA prejavili. Podľa niektorých analytikov by sa dokonca mohla spojiť s Ruskom a v prípade jeho agresie voči Ukrajine by sama podnikla ofenzívne kroky voči Taiwanu. Do jeho blízkosti začala zase po vyše dvoch mesiacoch relatívneho pokoja vysielať veľké skupiny lietadiel. V nedeľu to bolo 39 strojov, v pondelok ďalších trinásť. USA však dali nedávnym vyslaním atómovej ponorky s balistickými raketami USS Nevada na Guam a teraz dvomi zväzmi lietadlových lodí najavo, že s nimi musí Peking stále počítať.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky