Veliteľ nemeckého námorníctva odstúpil z funkcie

Zdroj foto: Bundeswehr
Zdroj foto: Bundeswehr

Viceadmirál Kay-Achim Schönbach rezignoval na funkciu veliteľa nemeckého námorníctva. V prejave počas návštevy Indie totiž verejne prezentoval názory na Krym a ruského prezidenta Vladimira Putina, ktoré sú v príkrom rozpore s oficiálnym postojom Nemecka.

Slová 56-ročného viceadmirála Kay-Achima Schönbacha vyvolali medzinárodný škandál. Na pôde indického bezpečnostného inštitútu predniesol prejav v angličtine. Záznam z neho sa objavil na internete. Veliteľ nemeckého námorníctva v ňom hovorí, že ruský prezident Putin požaduje iba rešpekt a pravdepodobne si ho aj zaslúži. Povedal tiež, že na ruské činy na Ukrajine treba odpovedať, ale Krymský polostrov je stratený a už sa nikdy nevráti.

Tieto slová sú v úplnom protiklade s tým, čo oficiálne proklamujú EÚ aj USA. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v sobotu vyhlásilo, že si predvolalo nemeckú veľvyslankyňu Anku Feldhusen, aby vyjadrilo „kategorickú neakceptovateľnosť“ Schönbachových výrokov.

Nemecká vláda najskôr uviedla, že sa tým bude zaoberať v pondelok. „Obsah a zvolené slová tohto vyhlásenia nijakým spôsobom nekorešpondujú z pozíciou federálneho ministerstva obrany,“ uviedol hovorca rezortu obrany pre ZDF a dodal, že Schönbach sa bude musieť zodpovedať svojmu nadriadenému, generálnemu inšpektorovi Eberhardovi Zornovi.

Viceadmirál sa najprv pokúsil ospravedlniť. „Netreba to zľahčovať, bola to jasná chyba. Moje poznámky počas diskusie na pôde indického bezpečnostného inštitútu prezentovali v tom čase môj osobný názor. V žiadnom prípade neodrážajú oficiálny postoj ministerstva obrany,“ napísal. To však nestačilo. Napokon ustúpil tlaku, ktorý bol na neho vyvíjaný zo všetkých strán. „Požiadal som ministerku obrany Christine Lambrecht, aby ma s okamžitou platnosťou uvoľnila z mojich povinností. Ministerka moju žiadosť akceptovala,“ uviedol vo vyhlásení v sobotu večer.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky