Ruský parlament prerokuje nezávislosť Donecka a Luhanska

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Ruský parlament bude na budúci týždeň rokovať o návrhu, ktorý vyzýva prezidenta Vladimira Putina, aby uznal nezávislosť dvoch proruských separatistických oblastí na východe Ukrajiny. Tesne pred rokovaním ministrov zahraničných vecí Ruska a USA to vyhlásil predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin.

V Ženeve sa dnes stretnú Antony Blinken a Sergej Lavrov. Chcú rokovať o riešené krízy vyvolanej zhromažďovaním ruských vojsk pri ukrajinských hraniciach. Počet vojakov, ktorých tam Kremeľ presunul, už dosiahol 127 000. Washington obviňuje Moskvu, že chystá inváziu, tá to však popiera. Práve formálne uznanie nezávislosti Doneckej a Luhanskej oblasti by mohlo byť ďalším krokom po tom, čo Západ odmietne požiadavky Ruska voči NATO.

Návrh príslušnej rezolúcie predložilo v stredu 11 poslancov vrátane lídra komunistov Gennadija Zjuganova. Rusko musí podľa nich uznať nezávislosť dvoch oblastí, aby ochránilo ich obyvateľstvo pred vonkajším ohrozením. Podľa Volodina má aj vládna strana Jednotné Rusko obavy o bezpečnosť Rusov žijúcich na Donbase. Moskva tam od roku 2014 rozdala vyše 600-tisíc ruských pasov. To naznačuje hladké prerokovanie návrhu.

Ukrajine, ktorá sa obáva bezprostrednej ruskej agresie, medzitým pomáhajú viaceré západné krajiny. Nová česká ministerka obrany Jana Černochová je ochotná poslať na Ukrajinu zbrane a muníciu, Kyjev však podľa nej najskôr musí povedať, o čo má záujem. Pobaltské štáty posielajú protitankové rakety. Litva, Lotyšsko a Estónsko najprv museli získať súhlas na ich vývoz z USA, pretože tieto zbrane sú americkej výroby. Washington im súhlas obratom udelil a sám posiela zbrane za 200 miliónov dolárov. Protitankové zbrane a vojakov, ktorí na ne vycvičia Ukrajincov, už dodala Veľká Británia. Malú špeciálnu jednotku vyslala podľa tamojších médií aj Kanada. Prítomnosť kanadských vojakov má jednak odradiť Moskvu od útoku a tiež v prípade potreby pomôcť s evakuáciou Kanaďanov z krajiny.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky