Pumpa nad Kanárskymi ostrovmi

Zdroj foto: NATO MMU
Zdroj foto: NATO MMU

Čo spravíte, ak vám začne v aute blikať kontrolka paliva? Zájdete na najbližšiu čerpaciu stanicu. V lietadle vo vzduchu to však nie je také jednoduché. Preto je dôležitá schopnosť dopĺňať palivo počas letu a jej pravidelné precvičovanie.

Európski spojenci každoročne organizujú cvičenie v dopĺňaní paliva vo vzduchu EART (European Air Refuelling Training). Koncom minulého roka sa konalo nad Kanárskymi ostrovmi a podieľali sa na ňom tankovacie lietadlá zo Španielska a Francúzska. Cvičenie bolo spojené so španielskym leteckým cvičením Ocean Sky 2021. Stíhačky F/A-18 si počas neho doplna dotankovali nádrže a posádky tankovacích lietadiel si tiež precvičili svoje schopnosti. Cvičenie EART organizuje Európske veliteľstvo leteckého transportu (EATC) so sídlom v Holandsku.

Na tomto cvičení sa teraz vôbec prvýkrát zúčastnil aj tanker Airbus A330, ktorý nepatrí konkrétnej krajine, ale NATO. Prevádzkuje ho Viacnárodná viacúčelová tankovacia transportná jednotka MMU. Tú tvorí šesť členských krajín NATO – Belgicko, Česko, Holandsko, Luxembursko, Nemecko a Nórsko. Od júna 2020 doposiaľ prevzala jednotka päť lietadiel A330 určených na tankovanie i transport. Zatiaľ s nimi intenzívne cvičila, ale začiatkom tohto roka má získať operačnú spôsobilosť. Dokopy bude mať deväť lietadiel – päť bude na základni v holandskom Eindhovene a štyri na nemeckej základni Kolín – Wahn.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi