Británia v stredu zaznamenala šesť ruských výsadkových lodí, ktoré preplávali cez Lamanšský prieliv a mierili na juh ku Španielsku. V pondelok preplávali okolo Dánska. Je možné, že mieria do Stredozemného mora a odtiaľ do Čierneho mora ku brehom Ukrajiny.
Tri z týchto lodí – Minsk, Kaliningrad a Korolev – patria do Baltskej flotily ruského námorníctva. Georgij Pobedonosec, Olenogorskij Gornjak a Pjotr Morgunov sú súčasťou Severomorskej flotily. Prvých päť plavidiel je triedy Ropucha (Projekt 775), ktorú od 70. do konca 80. rokov stavali pre sovietske námorníctvo v poľských lodeniciach. Majú dĺžku 113 metrov a plný výtlak 4 100 ton. Môžu prepravovať výsadok 10 tankov alebo 12 obrnených transportérov a okrem nich 340 vojakov.
Posledná zo šestice lodí, Pjotr Morgunov, je úplne nová. Do služby vstúpila v roku 2020. Patrí do triedy Ivan Gren (Projekt 11711). Pri dĺžke 135 metrov má plný výtlak 6 600 ton. Uvezie 13 tankov alebo 40 obrnených transportérov a 300 vojakov. Na palube má aj hangár pre vrtuľníky.
Nie je jasné, či táto flotila naozaj mieri k Ukrajine. V prípade príprav na inváziu by to však bolo logické. Rusko presunulo k hraniciam Ukrajiny ďalšie jednotky a ich celkový počet už dosiahol 127 000 vojakov. V Čiernom mori prebieha námorné cvičenie, počas ktorého protiponorková loď Kasimov úspešne zničila zadané ciele. Tri desiatky lietadiel Su-34, Su-25 a MiG-31 zas útočili na simulovaného nepriateľa v strednom Rusku. Pri Petrohrade sa konalo cvičenie protilietadlových systémov S-400. Rovnaké systémy presunuli aj do Bieloruska.
Doplnenie: Ruské námorníctvo neskôr uviedlo, že v januári a februári plánuje rozsiahle cvičenie. Má prebiehať v Stredozemnom mori, v severnom Atlantiku a aj v Tichom oceáne. Zúčastniť sa ho má viac ako 140 lodí, 60 lietadiel, tisíc kusov vojenskej techniky a 10 000 vojakov. Zdá sa teda, že šesť výsadkových lodí mieri na cvičenie v Stredozemnom mori. Nie je však jasné, či sa po ňom vrátia do Baltského mora, alebo zamieria do Čierneho mora.