Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken prišiel na turné po Európe, ktoré je súčasťou snáh o diplomatické riešenie krízy medzi Ruskom na jednej strane a Ukrajiny a Západu na strane druhej. Najprv sa v stredu stretne v Kyjeve s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a so šéfom diplomacie Dmytrom Kulebom a vo štvrtok bude v Berlíne rokovať s európskymi partnermi. V piatok sa zas stretne v Ženeve s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom.
Blinkenovu cestu zorganizovali narýchlo. Jej cieľom je vyjadriť podporu Ukrajine a európskym spojencom a tiež presvedčiť Rusko, aby znížilo napätie. Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psaki zdôraznila urgentnosť situácie. „Nachádzame sa v bode, kedy Rusko môže v ktorejkoľvek chvíli zaútočiť na Ukrajinu. Minister Blinken ide veľmi jasne zdôrazniť, že existuje diplomatická cesta von z tejto situácie,“ povedala Psaki.
S novým nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v utorok rokoval o kríze na rusko-ukrajinských hraniciach aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Scholz po stretnutí vyjadril očakávanie, že Rusko sa bude usilovať o zníženie napätia. Zdôraznil, že princípom bezpečnosti v Európe je nedotknuteľnosť hraníc, a aj sloboda rozhodovať o tom, do akých medzinárodných organizácií sa štát rozhodne zapojiť. Nemecko odmieta vyzbrojovať Ukrajinu a trvá na diplomatickom riešení. V tomto svojom postoji zašlo tak ďaleko, že v pondelok nepovolilo prelet ponad svoje územie dvom britským lietadlám, ktoré viezli urýchlenú dodávku protitankových zbraní do Kyjeva. Museli letieť okľukou ponad Dánsko a Poľsko.
Šéf NATO Stoltenberg po stretnutí s kancelárom Scholzom povedal, že Aliancia chce v blízkej dobe predložiť Rusku písomné návrhy k sporom v otázkach zbrojenia a transparentnosti.