Británia dodáva na Ukrajinu protitankové zbrane

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Británia začala dodávať Ukrajine protitankové strely krátkeho dosahu. Britský minister obrany Ben Wallace uviedol, že sú určené na obranu krajiny po tom, čo pri jej hraniciach zhromaždilo Rusko 100 000 vojakov. Na Ukrajinu tiež prišiel malý tím britských vojakov, aby pomohol s výcvikom na tieto zbrane.

Prvú várku ľahkých protitankových zbraní odoslali v pondelok. Minister Wallace nešpecifikoval typ, do úvahy však prichádzajú tri takéto prenosné zbrane, ktoré britská armáda používa – neriadené strely AT4 kalibru 84 mm, riadené strely Javelin kalibru 127 mm, alebo riadené strely NLAW kalibru 150 mm. „Ukrajina má právo brániť svoje hranice a tento nový balíček pomoci zvýši jej schopnosť obrany,“ povedal Wallace britským poslancom. „Poviem to jasne – táto podpora je určená na boj zblízka a ide očividne o obranné zbrane. Nejde o strategické zbrane a nepredstavujú žiadnu hrozbu pre Rusko, sú určené na použitie v sebaobrane,“ dodal. Zbrane i britských vojakov, ktorí na ne Ukrajincov vycvičia, prepravili do Kyjeva dve transportné lietadlá.

Británia od roku 2015 poslala na Ukrajinu niekoľko desiatok vojakov, aby pomohli s výcvikom jej ozbrojených síl. Podieľa sa aj na obnove jej námorníctva, ktoré utrpelo veľké materiálne straty po ruskej invázii na Krym v roku 2014. Minister Wallace teraz povedal, že Británia poskytne ďalšiu pomoc vo svetle rastúcich hrozieb zo strany Ruska. Moskva však akékoľvek plány na inváziu odmieta a naopak, obviňuje Západ z agresie.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi