NATO posilní kybernetickú spoluprácu s Ukrajinou

Zdroj foto: NATO
Zdroj foto: NATO

NATO a Ukrajina podpísali dohodu o posilnení spolupráce v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Stalo sa tak len pár dní po rozsiahlom útoku na ukrajinské vládne internetové stránky. Kyjev z tohto kybernetického útoku obviňuje Moskvu, tá to však kategoricky popiera.

NATO na základe dohody posilní svoju podporu pre Ukrajinu. Okrem iného umožní Kyjevu prístup k platforme Aliancie s informáciami o škodlivých programoch. Šéf komunikačnej a informačnej agentúry NATO Ludwig Decamps povedal, že Aliancia s Ukrajinou úspešne spolupracuje už niekoľko rokov. „Poskytujeme Ukrajine kľúčové schopnosti a vymieňame si vedomosti. V rámci tejto dohody prehĺbime našu spoluprácu, aby sme ju podporili pri modernizácii informačných technológií a komunikačných služieb. Zároveň identifikujeme oblasti, kde môže byť potrebný výcvik ich personálu,“ uviedol Decamps.

Kybernetický útok v noci zo štvrtka na piatok zasiahol približne 70 ukrajinských vládnych stránok. Objavil sa na nich text varujúci, aby sa Ukrajinci pripravili na najhoršie. Potom boli stránky niekoľko hodín nedostupné.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi