Lukašenko ohlásil spoločné cvičenie s Ruskom

Zdroj foto: Presidential Press and Information Office
Zdroj foto: Presidential Press and Information Office

Bielorusko a Rusko usporiadajú vo februári spoločné vojenské cvičenie. Oznámil to bieloruský diktátor Alexandr Lukašenko v čase rastúceho napätia na hraniciach Ruska s Ukrajinou, kde Kremeľ zhromaždil stotisíc vojakov.

Cieľom cvičenia je vypracovať plán pre prípad vojenského konfliktu s Ukrajinou, Poľskom a pobaltskými štátmi. Podľa Lukašenka boli na február plánované dlho dopredu a nejde o žiadne prípravy na vojnu.

Rusko a Bielorusko spolu často cvičia. Naposledy mali ich výsadkári cvičenie v tesnej blízkosti poľských hraníc v čase utečeneckej krízy vlani v novembri. Moskva tiež presunula veľký počet svojich vojakov k hraniciam Ukrajiny a stále tam presúva ďalších. Tvrdí, že ide tiež o cvičenie, no Kyjev sa obýva hroziaceho útoku.

Rusko pokladá Bielorusko za strategicky dôležitý nárazník na západe a pomohlo Lukašenkovi udržať sa pri moci počas potlačovania veľkých protestov po prezidentských voľbách v roku 2020. Podobný nárazník by Moskva rada vytvorila aj z Ukrajiny. Preto tlačí na NATO, aby ju neprijímalo do Aliancie.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky