USA varujú pred ruskými provokáciami na Ukrajine

Zdroj foto: mil.ru
Zdroj foto: mil.ru

Americká predstavitelia varujú, že Rusko sa chystá vykonať provokácie s cieľom vytvoriť zámienku na inváziu na Ukrajinu. Hovorca Pentagonu John Kirby povedal, že USA majú informácie, podľa ktorých Rusko vyslalo svojich operatívcov do regiónu Donbas na východe Ukrajiny. Tam majú vykonať operáciu pod falošnou vlajkou proti miestnym povstalcom. Z útoku následne obvinia Ukrajinu. Rusko tieto tvrdenia poprelo.

Americké varovanie prišlo krátko po tom, čo Ukrajina obvinila Rusko z rozsiahleho kybernetického útoku na svoje štátne internetové stránky. V piatok bolo napadnutých približne 70 stránok. Najprv sa na nich objavilo varovanie, aby sa Ukrajinci „pripravili na najhoršie“ a potom boli niekoľko hodín nedostupné, kým sa ich podarilo obnoviť. Bol to najväčší podobný útok za posledné štyri roky a USA a NATO ho odsúdili. Kyjev z neho viní Moskvu, tá ho však nekomentovala.

Neskôr John Kirby varoval pred operáciou, ktorú údajne Rusko chystá. „Rozmiestnili skupinu operatívcov, aby vykonali operáciu pod falošnou vlajkou – čo znamená, že operácia bude vyzerať ako útok na nich alebo na rusky hovoriacich obyvateľov Ukrajiny a bude to zámienka pre inváziu,“ povedal hovorca amerického ministerstva obrany.

Operatívci majú byť podľa Kirbyho vycvičení na boj v meste a používanie výbušnín, aby vykonali sabotáže proti proruským povstalcom.  Aj poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan sa vyjadril, že spravodajské informácie hovoria o tom, že Rusi pripravujú vyfabrikovanie zámienky pre inváziu. Rovnako podľa neho postupovali aj v roku 2014, keď okupovali Krym. Ukrajinské ministerstvo obrany uviedlo, že podobné činy sa pripravujú aj proti ruským vojskám rozmiestneným v odštiepeneckom regióne Podnestersko v Moldavsku.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov reagoval tým, že tieto tvrdenia označil za „nepodložené a ničím nepotvrdené“. Pre obavy z vojny ruské akcie na burzách strmo padajú a hodnota ruských firiem sa za dva dni znížila o 40 miliárd dolárov. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a predseda výboru Štátnej dumy pre medzinárodné záležitosti Leonid Sluckij vyzvali ruských obyvateľov, aby sa nebáli nových sankcií USA a EÚ. Lavrov ubezpečil, že Rusko znesie akékoľvek sankcie a Sluckij, že nebudú mať žiadne katastrofálne následky. Západ pritom hrozí Rusku novými sankciami iba v tom prípade, ak zaútočí na Ukrajinu.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky