V marci bude na Slovensku veľké cvičenie

Zdroj foto: MO SR
Zdroj foto: MO SR

V marci sa na Slovensku uskutoční veľké vojenské cvičenie Saber Strike 22 za účasti amerických vojakov. Slovensko sa tak zapojí do širokej série cvičení, ktoré prebehnú od Pobaltia, cez Poľsko, Česko až po Rumunsko. Kľúčovou úlohou je precvičenie podpory hostiteľskej krajiny. Na území Slovenska sa budú precvičovať obranné spôsobilosti a spolupráca v medzinárodnom zoskupení.

U nás bude od 1. do 14. marca 2022 cvičiť v priestoroch Centra výcviku Lešť, posádkového cvičiska Levice a tiež letiska Sliač celkovo 3000 vojakov s približne 1000 kusmi techniky. Zahraniční vojaci rovnako ako technika po ukončení cvičenia opustia územie SR. Túto výcvikovú aktivitu plánovali Ozbrojené sily SR viac ako rok a v decembri ju schválila vláda. Saber Strike 22 je súčasťou štandardných cvičení ozbrojených síl a nemá žiadny súvis s Dohodou o obrannej spolupráci s USA, ktorá zatiaľ nie je ani platná.

Ako uviedol náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR gen. Daniel Zmeko, organizácia cvičenia tohto rozsahu je pre OS SR výzvou. „Sme hrdí, že prípravy napredujú podľa plánu. Ide o bilaterálne slovensko-americké cvičenie, ktoré preverí našu schopnosť spolupracovať s naším najsilnejším a najdôležitejším strategickým partnerom v oblasti obrany,“ povedal Zmeko.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky