Britská lietadlová loď povedie zväz NATO

Zdroj foto: Royal Navy
Zdroj foto: Royal Navy

Nová britská lietadlová loď HMS Queen Elizabeth sa v decembri vrátila zo svojej prvej operačnej plavby. Na mori ju teraz vystriedala jej sesterská loď HMS Prince of Wales. Tá vyplávala z prístavu Portsmouth na svoju prvú misiu. Stala sa veliteľskou loďou námorného zväzu rýchlej reakcie NATO.

Námorné sily rýchlej reakcie NATO viedlo vlani Francúzsko. Teraz prevzali rotujúce veliteľstvo Briti. Francúzi pre zmenu velia tento rok pozemným jednotkám rýchlej reakcie. Námorné sily NATO povedie 12 mesiacov britský kontraadmirál Mike Utley.

HMS Prince of Wales prijali do služby 10. decembra 2019, presne 78 rokov po tom, čo japonské lietadlá potopili jej predchodkyňu, bitevnú loď triedy King George V. Stalo sa tak pri malajzijských brehoch len tri dni po japonskom útoku na Pearl Harbor. Zaujímavosťou je, že v roku 2002 vyzdvihli z vraku HMS Prince of Wales lodný zvon, ktorý je teraz v Národnom múzeu Kráľovského námorníctva. Pre novú HMS Prince of Wales urobili presnú repliku tohto zvona – dokonca ju odliali v pôvodnej zlievárni, ktorá mala ešte uschované originálne formy.

Nová lietadlová loď doposiaľ absolvovala len skúšobné plavby, pri ktorých prebiehal výcvik posádky a letového personálu. Teraz ju čaká prvé ostré nasadenie. Kým vlani bola na mori dokopy len 30 dní, tento rok to má byť viac ako 200. Celý rok sa bude podieľať na cvičeniach a prípadných misiách s plavidlami iných štátov NATO po celom svete. Ako prvé ju čaká cvičenie v Nórsku.

HMS Prince of Wales má dĺžku 280 metrov a výtlak 65 000 ton. Posádku tvorí 1600 ľudí. Loď nie je vybavená katapultami, štart lietadiel uľahčuje skokanský mostík na prove. Typický počet lietadiel na palube je 40. Najčastejšie nesie 24 stíhačiek F-35 a 16 helikoptér alebo 36 F-35 a štyri helikoptéry. V nevyhnutnom prípade však môže niesť až 70 stíhačiek F-35. Preprava stíhačky výťahom z hangáru na letovú palubu trvá maximálne 60 sekúnd. Vrtuľníky môžu byť na palube rôznych typov. Základom sú stroje Merlin na protiponorkové účely. Trieda Queen Elizabeth však môže niesť aj veľké transportné stroje Chinook na prepravu 250-členného výsadku vojakov námornej pechoty a bitevné stroje Apache na ich podporu.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky