Kim Čong-un osobne dozeral na tretí raketový test za týždeň

Zdroj foto: KCNA
Zdroj foto: KCNA

Severná Kórea vyhlásila, že uskutočnila ďalší test hypersonickej rakety. V priebehu týždňa je to už tretí. Tentoraz naň osobne dozeral severokórejský vodca Kim Čong-un. To môže znamenať, že KĽDR vylepšila svoje raketové technológie.

Štátne médiá o teste informovali na prvej strane, čo tiež zdôrazňuje jeho dôležitosť. Raketa podľa nich najprv letela 600 km kĺzavým letom, následne 240 km manévrovala cik-cak, aby sa vyhla prípadnej obrane a potom zasiahla terč v mori.

Kim Čong-un sa oficiálne zúčastnil na takomto zbraňovom teste naposledy v marci 2020. Počas inšpekcie vyhlásil, že krajina musí posilniť svoje strategické vojenské svaly kvalitatívne aj kvantitatívne. Zintenzívnenie testov súvisí aj s jeho novoročným vyhlásením, v ktorom sľúbil zvýšiť obranné schopnosti KĽDR.

Hypersonické strely, ktoré vyvíja viac štátov vrátane Ruska, Číny a USA, sú nebezpečnejšie ako balistické. Tie síce majú dlhší dolet a väčšiu nosnosť, no dajú sa ľahšie zachytiť radarom a ich dráha je predvídateľná. Hypersonické strely sú rýchlejšie a letia po plochej dráhe v malej výške, takže ich radar zachytí neskôr. Na prípadné obranné opatrenia potom ostáva omnoho menej času. Pri rýchlosti päťnásobne prevyšujúcej rýchlosť zvuku a schopnosti manévrovať je ich navyše ťažké zasiahnuť.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi