USA zvažujú dodávky rakiet Stinger na Ukrajinu

Zdroj foto: USMC
Zdroj foto: USMC

Vo viacerých zahraničných médiách sa objavili správy o tom, že USA zvažujú dodanie prenosných protilietadlových rakiet Ukrajine. Zdá sa, že pôvodcom tejto informácie je ruská tlačová agentúra TASS, ktorá ju zverejnila s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa amerického ministerstva zahraničných vecí.

Podľa týchto správ by chceli USA dodať prostredníctvom tretej krajiny ako napríklad Estónska či Lotyšska. NBC News zas uvádza, že administratíva prezidenta Bidena pripravuje nový balíček vojenskej pomoci pre Ukrajinu a Stingery by mali byť jeho súčasťou. Podľa tohto zdroja o dodanie prenosných protilietadlových rakiet požiadala vláda v Kyjeve. „Ukrajinskí predstavitelia sú presvedčení, že rakety zem-vzduch Stinger pomôžu ich armáde chrániť krajinu pred nízko lietajúcimi ruskými vrtuľníkmi a dronmi,“ píše NBC News.

Rakety FIM-92 Stinger zaviedli do služby v roku 1981. Dokáže ju z prenosného odpaľovacieho zariadenia vystreliť jeden človek. Od jej vzniku sa objavilo mnoho verzií, vrátane striel vzduch-vzduch používaných na lietadlách a helikoptérach. Preslávilo ju použitie v Afganistane, kam ju Američania dodávali miestnym bojovníkom proti sovietskym jednotkám.

Stingery používa 30 krajín a licenčne sa vyrábajú v Nemecku a Turecku. Celý komplet má hmotnosť 15 kg, z toho samotná raketa váži 10 kg. Jej bojová hlavica má 1 kg. Navádzanie je infračervené. Raketa má dĺžku 1,52 m a priemer 70 mm. Môže zamerať ciele do vzdialenosti 4 800 m a do výšky 3 800 m. Rýchlosť rakety je 750 m/s, čo je viac ako 2,5-násobok rýchlosti zvuku.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky