KĽDR otestovala ďalšiu raketu

Zdroj foto: KCNA
Zdroj foto: KCNA

Severná Kórea opäť vystrelila raketu, o ktorej susedné štáty predpokladajú, že bola balistická. Urobila tak menej ako týždeň po poslednom podobnom teste. Južná Kórea zaznamenala odpálenie rakety v utorok o 07.27 miestneho času. Vzápätí to potvrdila aj japonská pobrežná stráž. Strelu odpálili z východného pobrežia KĽDR do mora.

Test prišiel krátko po tom, čo šesť krajín na pôde OSN vydalo vyhlásenie apelujúce na KĽDR, aby prestala s „destabilizujúcimi aktivitami“. Americká misia pri OSN sa spojila s Francúzskou, Britskou, Írskou, Japonskou a Albánskou, aby spoločne odsúdili severokórejský raketový test z minulého týždňa. Vyzvali Pchjongjang, aby sa zapojil do zmysluplného dialógu so spoločným cieľom úplného jadrového odzbrojenia.

Práve s tým môže dnešný test súvisieť – ako odpoveď. V New Yorku sa práve dnes koná zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN. Podľa britskej BBC však môžu mať dva raketové testy v priebehu šiestich dní viacero ďalších dôvodov. Jedným môže byť odvrátenie pozornosti domáceho publika od zhoršujúcej sa ekonomickej situácie v krajine a nedostatku potravín. Ďalším účelom môže byť snaha získať si pozornosť Washingtonu, ktorý po zlyhaní rokovaní Donalda Trumpa s Kim Čong-unom v roku 2019 nejaví prílišný záujem o ich obnovenie. Treťou príčinou môžu byť zbrojné preteky, ktoré bez nejakej veľkej pozornosti uť nejaký čas prebiehajú medzi Severnou a Južnou Kóreou. Obe strany sa snažia vyvinúť nové raketové systémy, ktorými by predčili protivníka.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky